Jak převážet lyže v autě?

Lyžařská sezóna je tady a s tím se pojí i každoroční problém – převoz lyží. Když se do auta naskládá celá rodina i se zavazadly, není snadné najít vhodné místo ještě pro lyže.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tím hůře se hledá, když víme, že musíme dbát na bezpečnost sebe i svého okolí. Lyže či snowboardy je nutné dobře upevnit, jinak hrozí nejen pokuta, ale také nebezpečí úrazu. Kam tedy s lyžařským vybavením a jak jej správně převážet?

Dbejte na bezpečnost 

Jak jsme si již řekli v úvodu, i převoz lyží v autě má svá pravidla, která je nutné dodržovat. Jakékoliv předměty, které se při jízdě volně pohybují po vozidle, jsou potenciálně nebezpečné. Už při poměrně nízké předpisové rychlosti v obci, která činí 50 kilometrů v hodině, se při nárazu působení jejich váhy zvýší až dvacetkrát. To může mít doslova fatální následky, proto je důležité lyže, snowboardy a další vybavení (například helmy, vázání i lyžařské obutí) bezpečně upevnit.

Při nedodržení pravidel bezpečnosti při převozu hrozí řidiči také pokuta. U nás se jedná přinejhorším o dva tisíce korun, nicméně pokud míříte do zahraničí, mohou být částky i několikanásobně vyšší. Zimní dovolená se tak může kvůli takovéto „banalitě“ nepříjemně prodražit.

Lyže můžeme přepravovat hned několika způsoby, a to buď uvnitř auta, na střešním nosiči či ve střešním boxu. Každý vůz má jiné možnosti, my se však podrobněji podíváme na všechny, abychom si mohli říct, která z nich je nejen nejpohodlnější, ale také nejbezpečnější.

Přeprava lyží v interiéru auta 

Přepravit lyže a snowboardy v interiéru umožňuje až na výjimky každé vozidlo. Ta větší dovolí celou výbavu vměstnat do prostor kufru, což je ideální stav, protože nemusíme řešit žádné upevnění a tak podobně. Nicméně takto velká vozidla nejsou příliš častá, a proto se většina řidičů musí uchýlit ke sklopení některé části sedaček.

Nejčastěji se jedná o zadní samostatnou sedačku na kraji, přičemž sklopená opěrka musí být ve vodorovné poloze. V tuto chvíli můžeme umístit lyže do interiéru. Ty musí být i s hůlkami svázané alespoň na dvou místech a upevněné k interiéru vozidla. Sklopit můžete také opěrku mezi zadními sedadly. Mnohé vozy pak disponují v tomto místě speciálním vakem na přepravu lyží, který je již pevně ukotven. Pokud takové štěstí nemáte, nezoufejte – vak na lyže si můžete pořídit v každém obchodě se sportovním vybavením. I ten je však nutné před jízdou uchytit a zamezit jeho pohybu během cesty.

Přeprava lyží na střeše auta 

Míříte-li na hory s celou rodinou a plánujete zde také alespoň pár dní pobýt, bude pro vás sklápění sedadel a zabrání části úložného prostoru kufru auta lyžemi velmi nepraktické. V tuto chvíli se nabízí druhé řešení – přeprava na střeše. Využít lze speciálního nosiče, který se upevní ke střeše vozu. Do něj se pohodlně vleze hned několik párů lyží či běžek, ale i snowboardy. Přepravování lyží tímto způsobem je praktické a bezpečné, ovšem za předpokladu, že do držáků vybavení upevníme správně. Nutno podotknout, že lyže jsou po celou cestu vystaveny povětrnostním podmínkám a existuje zde tedy riziko (i když velmi malé) poškození.

Nejbezpečnější variantou je přeprava ve střešním boxu. V tomto případě neohrožujete sebe ani okolí, a nevystavujete se ani riziku poškození vybavení na lyžování. I tento způsob přepravy má svá pravidla. Aby se lyže a snowboardy skutečně nepoškodily, je potřeba je do boxu umístit svázané nebo ve vaku a špičkami proti směru jízdy. Výhodou střešního boxu je také jeho prostornost – vlezou se do něj i další věci jako hůlky, helmy, brýle nebo třeba teplé oblečení, které v klasických zavazadlech zabírá příliš mnoho místa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články