Jak jednoduše prodloužit životnost tlumičů všech modelů aut a oddálit tak drahé opravy a výměny?

Tlumiče jsou jednou z mnoha velmi důležitých částí automobilu, protože zajišťují co nejlepší komfort za jízdy. Jejich životnost není nekonečná, dá se však prodloužit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tlumiče jsou jednou z hlavních částí automobilu. Jejich úkolem je zajistit co nejlepší možné pohodlí cestujícím i na nerovných silnicích, které jsou plné výmolů a děr. Jejich životnost závisí na mnoha faktorech, jako například na cestách, po nichž automobil jezdí, nebo také na samotném stylu jízdy. Do jisté míry tak lze ovlivnit jejich opotřebení a zároveň prodloužit životnost těchto tlumících prvků.

Vyhněte se zbytečnému přetížení automobilu

Každý automobil má své vlastní hmotnostní limity, které by se neměly překračovat. V opačném případě totiž může dojít k přetěžování nebo i poškození tlumičů. Tyto hodnoty jsou většinou zapsané ve velkém technickém průkazu a je dobré o nich vědět. Určitě se při převozu nákladu vyplatí jet raději víckrát a bez poškození než naopak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jízda přes nerovnosti

Přestože se u nás neustále něco opravuje a řada silnic je nová, stále existuje vysoká šance, že občas narazíte na rozbitou cestu plnou výmolů. V takovém případě je dobré se tomuto úseku úplně vyhnout, nebo alespoň přizpůsobit rychlost jízdy terénu. Nebude tak docházet ke zbytečnému zvýšení opotřebení nebo v extrémních případech i poškození tlumičů, které se s těmito nerovnostmi musí vypořádat. Pokud však po takové cestě jezdíte pravidelně například do práce, musíte počítat s dřívější výměnou tlumících prvků.

Pravidelná kontrola mechanického stavu

Celý systém tlumení funguje společně s komponenty zavěšení jako jeden celek. Pokud tedy dojde k poruše nebo příliš velkému opotřebování jedné části, může se to odrazit na provozu další. Většinou pak dochází k nadměrnému zatížení jiné části, která musí plnit funkci za poškozený díl a sama je tak vystavena zatížení, na něž není navržena. Jedná se například o prvky stabilizátoru, které po zlomení nebo opotřebování předají svou práci tlumičům a pružinám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejezděte bahnitým terénem, pokud to není nutné

Bahno je z hlediska složení směs, která připomíná brusnou pastu. Pokud je tedy nějaká pohyblivá část vystavena jejímu účinku, dochází k nadměrnému opotřebení. To samé platí v případě tlumičů a bahna. Pokud budete často vystavovat podvozek a tedy i tlumiče blátu, zkrátíte tak jejich životnost. Bahno bude navíc při tlumení nerovností narážet na píst tlumiče. Pokud tedy musíte projet tímto terénem, bude nejlepší, když podvozek automobilu a nápravy následně doma opláchnete dříve, než bláto zaschne.

Kontrolujete pravidelně stav tlumičů na svém automobilu?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění