Jak prodloužit životnost tlumičů a vyhnout se tak drahým opravám? Funkční pro všechny značky a modely

Systém odpružení vozidla se skládá z několika na sebe napojených částí. Pokud tedy selže jedna, může se následně více opotřebovávat některá jiná.

                   

Systém odpružení je nedílnou součástí každého automobilu. Zajišťuje co možná nejpohodlnější a nejhladší jízdu. Existuje mnoho druhů a systémů tlumičů v závislosti na značce a ceně vozidla. Ty dražší automobily mají pochopitelně také propracovanější a složitější odpružení, aby zvýšily jízdní komfort. Každý řidič však může udělat několik věcí, aby tlumiče svého vozu udržel při životě mnohem déle a odložil tak jejich výměnu nebo opravu.

Opotřebení závisí na stylu jízdy

Nejdůležitějším krokem, který můžete udělat pro tlumiče, je minimalizování rázových zatížení. V praxi to znamená, že se budete snažit vyhýbat špatným cestám, dírám, výmolům a podobným nerovnostem, které mají za následek velké namáhání a opotřebení tlumičů. Jejich životnost tedy závisí i na stylu řidiče a právě ten můžete jednoduše ovlivnit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Včasná výměna prachovky tlumiče

Tlumiče jsou chráněny proti okolním nečistotám, jako je prach, voda, vlhkost, špína nebo třeba chemikálie. K zamezení toho, aby se dostaly dovnitř tlumiče, slouží takzvaná prachovka. Tu je důležité pravidelně kontrolovat a v případě poškození také měnit. Jen tak se totiž dá zajistit, aby se dovnitř nedostávaly nežádoucí nečistoty, které následně poškodí část tlumiče nebo urychlí proces koroze.

Pravidelná kontrola celého systému

Systém odpružení se skládá z několika částí, které jsou propojeny. Chyba u jedné z nich tak může mít negativní následky na funkci některé jiné. Z toho důvodu je nutné všechny části alespoň jednou za čas zkontrolovat a ujistit se, že je všechno v pořádku. V opačném případě by totiž mohly být některé části namáhané více a došlo by k jejich přetížení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přetížení automobilu

Každý automobil má udanou určitou nosnost, kterou byste neměli překračovat. Pokud tedy potřebujete převézt v kufru nějaký náklad a zároveň další čtyři spolujezdce, raději to udělejte zvlášť. Přetěžováním vozidla totiž trpí mimo jiné hlavně celý systém odpružení. V lepším případě se nadměrně opotřebovává a v tom horším s takto naloženým automobilem vjedete při vyšší rychlosti na nějakou větší nerovnost a některá část praskne nebo se porouchá. Dodržujete všechny tyto rady?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články