4 prosté rady, kterými prodloužíte životnost spojky ve všech autech a předejdete extrémně drahé výměně

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výměna nebo oprava spojky na vašem automobilu může být značně nákladná. Cena se většinou pohybuje od tisíců, až po vyšší desetitisíce. Společně s poruchou na motoru se pak zpravidla jedná o jednu z nejdražších oprav, kterou na autě můžete udělat. V tomto článku se dozvíte 4 jednoduché tipy, díky kterým nebudete spojku tolik namáhat a prodloužíte tak její životnost.

Spojkový pedál nedržte zbytečně

Nejčastější chyba řidičů při řízení automobilu s manuální převodovkou. Způsobuje nadměrné pálení a opotřebení spojky. Vždy se snažte vyhnout současnému sešlápnutí plynového a spojkového pedálu. Tento styl jízdy může poškodit nejen spojku, ale i převodovku.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Omezte použití spojkového pedálu

Pokud přijedete na semafor, nebo například do křižovatky, zkuste vyřadit. Nestůjte na spojce se zařazenou rychlostí. Nadměrně dlouhé sešlápnutí spojky se zařazenou rychlostí snižuje její životnost.

Pro zpomalení automobilu nepodřazujte

I když například pro brzdění nákladních automobilů nebo kamionů se takzvané „brzdění“ motorem používá poměrně často, vy to, prosím, ve svém automobilu nedělejte. Na brzdění máte brzdy. Zpomalování motorem používejte pouze v krajních případech, např. pokud jedete po kluzké vozovce a šlápnutí na brzdu by mohlo způsobit sklouznutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naučte se používat ruční brzdu

Pokud necháváte zaparkované auto stát na zařazené rychlosti, zvyšujete zatížení vaší spojky, čímž snižujete její životnost. Pokud tedy můžete, zkuste mít auto zabrzděné vaší ruční brzdou.

Nezapomeňte, že cvičení dělá mistra. Každému se někdy může stát, že špatně zmáčkne spojku a zařadí přes zuby.  Snažte se tedy soustředit i na samotné řazení. A hlavně – vždy dbejte na bezpečnost svou i svého okolí. 

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná