Jak rozpoznat maskované policejní auto v civilu? Stačí se zaměřit na pár detailů

Policie nasazuje do akce množství viditelně označených vozidel. Avšak i policisty v civilním voze lze rozpoznat podle jistých detailů.
i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie je nezbytnou složkou státního aparátu. Mezi řidiči se ovšem z pochopitelných důvodů oblibě netěší. Někteří policisté neváhají pokutovat motoristy i za ty nejdrobnější přestupky. Platí sice, že dodržovat předpisy musíte obecně vždy, ale většina řidičů instinktivně zpozorní, pokud ve svém okolí spatří automobil strážců veřejného pořádku. Policie a další bezpečnostní složky rády využívají i aut bez viditelného označení příslušnosti k danému sboru. Bystrý řidič je ale často dokáže rozpoznat.
Klíčové znaky policejního auta v civilu

Policie je uniformovaným sborem a uniformní bývá i její vozový park. Policisté zásadně nevolí automobily, které by přitahovaly pozornost. Auta policistů v civilu mají povětšinou nějakou nepříliš nápadnou barvu. Typicky půjde o tmavě modrou, šedou, brčálově zelenou nebo černou. Policejní hlídku za volantem fosforově žlutého vozu tedy nečekejte. Tmavší bývají i okna. Do vnitřku vozu nebývá příliš vidět.


iZdroj fotografie: Pixabay

PČR používá v civilní verzi automobily domácí značky Škoda, konkrétně modely Octavia a Superb. Není divu. Obě auta jsou mezi tuzemskými motoristy extrémně populární a najdete je doslova na každém rohu. Právě proto ale lze policejní auto vypozorovat. Oproti vašemu Superbu mívá ten policejní o poznání delší anténu. Pozor, služební auta v civilní úpravě používají i další bezpečnostní složky, jako Celní správa, BIS a GIBS.

Co dělat pokud vás policisté v civilním autě zastaví?

Pokud vás bude stavět policejní nebo celnické auto v civilu, obvykle rozsvítí dosud skryté policejní majáky. V takovém případě reagujte úplně stejně, jako kdyby vás zastavil vůz viditelně označený jako policejní či celní. Rozhodně si s policisty nehrajte na honěnou! Absence vnějších označení příslušnosti ke sboru rozhodně neznamená, že osádka „nepomalovaného“ auta vůči vám nemá žádné pravomoci.


iZdroj fotografie: Pixabay

Vyplatí se být obezřetný. Pokud z na první pohled civilního vozidla vystoupí uniformovaný policista, stačí si pro jistotu zaznamenat jeho služební číslo. To bývá značeno žlutým fontem na černém podkladu a uniformovaní policisté jej mívají umístěno na hrudníku. Jestliže vás ale zastaví pánové v civilu, chtějte vidět služební průkaz nebo odznak. Nejedná se o úplně standardní situaci. Pokud jste na vážkách, pro jistotu volejte linku 158. Operátor vám potvrdí, zda jednáte se skutečnými policisty.

Zdroj: Policie ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 4309 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Největší vojenská letadla, u kterých je záhadou, že se vůbec vznesla do vzduchu. Moderní obři vážící stovky tun
Události247.cz
Spolek Kappa Omega zmizel ze seznamu podporovaných aktivit Právnické fakulty. Feri údajně obtěžoval i studenty právnické fakulty
VědaŽivě.cz
Sonda Perseverance a její úžasné záběry Marsu. Takový druh snímku ještě nikdy nebyl pořízen
adbz.cz
Deset přírodních metod, jak vypudit pavouky z bytu jednou provždy a bez chemie. Už žádné pavučiny ani hrůza v očích