Jak rozpoznat maskované policejní auto v civilu? Stačí se zaměřit na pár detailů

Policie nasazuje do akce množství viditelně označených vozidel. Avšak i policisty v civilním voze lze rozpoznat podle jistých detailů.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie je nezbytnou složkou státního aparátu. Mezi řidiči se ovšem z pochopitelných důvodů oblibě netěší. Někteří policisté neváhají pokutovat motoristy i za ty nejdrobnější přestupky. Platí sice, že dodržovat předpisy musíte obecně vždy, ale většina řidičů instinktivně zpozorní, pokud ve svém okolí spatří automobil strážců veřejného pořádku. Policie a další bezpečnostní složky rády využívají i aut bez viditelného označení příslušnosti k danému sboru. Bystrý řidič je ale často dokáže rozpoznat.

Klíčové znaky policejního auta v civilu

Policie je uniformovaným sborem a uniformní bývá i její vozový park. Policisté zásadně nevolí automobily, které by přitahovaly pozornost. Auta policistů v civilu mají povětšinou nějakou nepříliš nápadnou barvu. Typicky půjde o tmavě modrou, šedou, brčálově zelenou nebo černou. Policejní hlídku za volantem fosforově žlutého vozu tedy nečekejte. Tmavší bývají i okna. Do vnitřku vozu nebývá příliš vidět.

iZdroj fotografie: Pixabay

PČR používá v civilní verzi automobily domácí značky Škoda, konkrétně modely Octavia a Superb. Není divu. Obě auta jsou mezi tuzemskými motoristy extrémně populární a najdete je doslova na každém rohu. Právě proto ale lze policejní auto vypozorovat. Oproti vašemu Superbu mívá ten policejní o poznání delší anténu. Pozor, služební auta v civilní úpravě používají i další bezpečnostní složky, jako Celní správa, BIS a GIBS.

Co dělat pokud vás policisté v civilním autě zastaví?

Pokud vás bude stavět policejní nebo celnické auto v civilu, obvykle rozsvítí dosud skryté policejní majáky. V takovém případě reagujte úplně stejně, jako kdyby vás zastavil vůz viditelně označený jako policejní či celní. Rozhodně si s policisty nehrajte na honěnou! Absence vnějších označení příslušnosti ke sboru rozhodně neznamená, že osádka „nepomalovaného“ auta vůči vám nemá žádné pravomoci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyplatí se být obezřetný. Pokud z na první pohled civilního vozidla vystoupí uniformovaný policista, stačí si pro jistotu zaznamenat jeho služební číslo. To bývá značeno žlutým fontem na černém podkladu a uniformovaní policisté jej mívají umístěno na hrudníku. Jestliže vás ale zastaví pánové v civilu, chtějte vidět služební průkaz nebo odznak. Nejedná se o úplně standardní situaci. Pokud jste na vážkách, pro jistotu volejte linku 158. Operátor vám potvrdí, zda jednáte se skutečnými policisty.

Zdroj: Policie ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva