Jak se připravit na zimní provoz auta a na co nesmíte zapomenout?

Zima se kvapem blíží a s tím přichází obligátní přezouvání na zimní pneu. Není to ale to jediné, v jakém ohledu bychom měli naše vozidlo na zimu připravit.

                   

Proto se v našem článku podíváme na to, co všechno je vhodné si před zimou nechat zkontrolovat a na co nezapomenout. Je dobré mít vozidlo před zimou v dobré kondici, abyste potom nemuseli řešit zbytečně akutní problémy v mrazivých měsících.

Zimní pneumatiky

Na zimní pneumatiky mají řidiči povinnost přezout od začátku listopadu. Mělo by to být to první, na co nezapomínat, protože třeba při dopravní nehodě, kterou zaviníte, může pojišťovna odmítnout plnění, pokud jste ve stanoveném období měli nevhodné pneumatiky. 

Především je to ale pochopitelně otázkou bezpečnosti, protože ačkoliv se to může zdát brzy, protože ještě není sníh, tak už v tomto období jsou nízké teploty a letní gumy se tak nechovají zcela optimálně, protože jsou při nízkých teplotách příliš tvrdé. Pokud zimní pneu pořídíte od ověřeného výrobce, tak můžete očekávat, že jejich životnost bude vyšší. U zimních pneumatik je důležitá: 

  • Jízda na mokré vozovce
  • Jízda na sněhu (a ledu)

V současné době máte na výběr velké množství zimních pneumatik, a také pneumatiky celoroční. U celoročních pneumatik ale opatrně, pokud plánujete jezdit také v horských oblastech, kde přece jen doporučujeme raději používat klasické zimní pneumatiky.

Existují také zimní pneumatiky do extrémních podmínek, které jsou určeny dokonce k jízdě na ledu. Můžete pořídit speciální zimní pneumatiky na vozy typu SUV nebo pneumatiky na offroad. Důležité je vždy obout správný typ pneumatiky na své vozidlo dle velkého technického průkazu.

Provozní kapaliny

Pozornost věnujte také provozním kapalinám, které je třeba na zimu často dobře připravit. V prvé řadě to mohou být různá aditiva, která se přidávají do palivové nádrže, ale také je potřeba myslet na další provozní kapaliny. Můžeme si to shrnout takto: 

  • Aditiva proti zamrzání vody v nádrži
  • Nemrznoucí směs
  • Výměna oleje
i

Zejména, pokud se pohybujete v mrazivých horských oblastech, kde může vaše auto stát i několik dní v hlubším mrazu, je dobré přidávat do nádrže aditiva zabraňující krystalizaci vody v nádrži. Každé palivo obsahuje určité množství vody, která při zmrznutí způsobí problémy se startováním nebo spalováním, protože částečně zablokuje palivový systém.

Nezapomeňte doplnit ani nemrznoucí směs, ale třeba také směs do ostřikovačů. Zapomenout v zimě na nemrznoucí směs může znamenat začít šetřit na úvěr na auto, protože hrozí vážné poškození palivového systému nebo motoru. Před zimou je dobrá také výměna oleje včetně olejového filtru. Minimálně si zkontrolujte, zda máte oleje dostatek.

Kontrola baterie

Je dobré v průběhu roku pravidelně dobíjet baterii, protože tak výrazně dokážete prodloužit její životnost. Pokud máte pochybnosti o kondici baterie, také můžete provést její zátěžový test v servisu, což rozhodně není na škodu. Nebudete pak nepříjemně překvapeni v nejméně vhodnou chvíli. Baterie dostávají zabrat nejvíce v letních vedrech a v zimě se to potom často projeví nemožností nastartovat.

Pokud máte vozidlo v záruce, využít můžete také akcí autorizovaných servisů, které často nabízejí přípravu vozidla na zimu za zvýhodněných podmínek. Mimo jiné vám nabídnou i další služby jako je třeba právě kontrola a otestování kondice autobaterie.

Příslušenství na zimu

Své vozidlo můžete na zimu vybavit také nejrůznějším příslušenstvím, jako jsou třeba střešní boxy, pokud vyrážíte na lyže. Můžete se vybavit také řetězy, pokud pojedete do oblastí, kde jsou vyžadovány. Při studených startech pomůže zimní clona do masky chladiče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články