Jak se zachovat při nehodě? Děláte vše správně, nebo naopak ohrožujete sebe i ostatní?

                   

Každý, kdo se vydá na cestu svým vozem doufá, že bezpečně dojede do svého cíle. Bohužel ne vždy se to podaří a vzhledem k velkému provozu a nezodpovědnosti některých řidičů může dojít k nehodě. Víte, jak se při ní zachovat? Primárně je třeba mít chladnou hlavu a nepanikařit. Jakmile zvládnete svou psychiku, je nutné myslet na tyto základní věci.

Zabezpečte místo nehody

To je úplně první věc, kterou je nutné udělat. Vezměte si reflexní vestu, poté trojúhelník a tak dáte ostatním vědět, že se v daném místě něco děje. Eliminujete tak situace spojené s tím, že do vás narazí další vůz. Teprve poté, kdy je místo nehody zabezpečeno a označeno, můžete zjišťovat jak jsou na tom lidé v druhém voze a zda nepotřebují pomoc. Samozřejmostí by mělo být volání na tísňovou linku, která se již postará o zabezpečení příjezdu IZS. A jaké jsou postupy krok za krokem?

  • Zapněte výstražné světelné znamení (takzvané „varováky“), zatáhněte ruční brzdu, vytáhněte klíč ze zapalování.
  • Oblečte si vestu, vystupte z vozu a zkontrolujte jeho okolí
  • Vezměte trojúhelník a umístěte ho za místo nehody
  • Jděte k ostatním vozidlům a zkontrolujte zdravotní stav posádek
  • Volejte na tísňovou linku a sdělte veškeré informace o nehodě
  • Začněte s první pomocí, pokud to situace vyžaduje

U těžkých nehod je vaší povinností poskytnout první pomoc

Potřebuje některý z účastníků dopravní nehody první pomoc? Pamatujte, že ze zákona je vaší povinností ji poskytnout. Pokud tak neuděláte, můžete se dokonce vystavit trestnímu stíhání. Mnoho lidí má obavy z toho, že to nezvládne, nebo udělá něco špatně. Nemějte strach, jelikož ve většině případů vám pomůže operátor na tísňové lince, který vás bude navigovat. Samotní lékaři říkají, že je mnohdy lepší udělat něco špatně, než neudělat nic. Jako typický příklad uvádějí silnou masáž srdce spojenou se zlomením žeber. Ta dokážou dát bez problémů do pořádku. Ale srdce již rozběhnout nezvládnou.

Co v případě lehké nehody?

Ne všechny nehody jsou těžké a tak může dojít k tomu, že nastane pouze takzvaný „ťukanec“. Tedy nehoda, kde nedošlo k žádnému zranění a škody na vozidlech jsou menší. I u takových nehod je prvním krokem nutnost označit dané místo. Následně je nutné vyplnit záznam o dopravní nehodě. Jak postupovat v tomto případě? Tedy po tom, co místo nehody dobře zabezpečíte?

  • Odhadněte výši škody, která nastala. Podle toho zvažte, zda zavolat policii, nebo vše vyřídit na místě
  • Nafoťte místo nehody, polohy obou vozů a vše ostatní, co by se mohlo hodit
  • Vyplňte formulář o dopravní nehodě. Nezapomeňte v něm přesně definovat místo nehody, co se stalo, stejně jako viníka nehody
  • Překážející vozy odstraňte z komunikace a ukliďte případné kousky rozbitých plastů a dalších nečistot

Kdy je nutné volat policii?

Pamatujte na naše zákony definují i to, v jakých případech je nutné zavolat policii. První případ se týká zranění, nebo usmrcení osoby. V takovém případě je povinnost policii zavolat. Dále je povinností volat policii v případě, že je škoda na obou vozidlech nebo věcech větší, než 100 000 Kč.

I když je nehoda bez zranění a k velkým škodám nedošlo, máte právo na to policii zavolat a ta by měla přijet. Jde hlavně o situace spojené s nehodou vozu na leasing, nebo s nehodou, kdy se účastníci nemohou shodnout, kdo je viníkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články