Kvalitu PHM na benzínce poznáte i vy: Pumpaři nám sdělil trik s kapesníkem. Funguje u Benzina, Tank ONO a dalších 12

Pokud si nechcete nechat načerpáním nekvalitního benzínu či nafty poškodit svůj vůz, můžete si ještě před tím palivo sami a snadno prověřit. Tento trik je možné použít na všech benzínkách.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Myslíte si, že v současné době je prakticky nemožné narazit na čerpací stanici, která prodává nekvalitní, nebo dokonce cíleně šizené palivo? Pak jste na velkém omylu. Inspekce každý rok provádí kontroly na benzínkách a vždy odhalí několik provozoven, které se snaží šidit své zákazníky. A také jim za to dává přímo horentní pokuty, což samozřejmě všichni vítáme. Nikdo z nás nechce kupovat benzín či naftu, která dokáže zdražit provoz vozu, nebo jej dokonce poškodit.

Lépe odhalit nekvalitní palivo dříve než později

Nicméně mnozí řidiči z vlastní zkušenosti vědí, že když už nekvalitní palivo načerpají, je malá pravděpodobnost, že dokáží poškození motoru kvůli šizenému palivu reklamovat a domoci se náhrady škody. Proto je dobré vědět, jak si můžeme palivo před načerpáním sami prověřit. A k dispozici je k tomuto účelu hned několik jednoduchých triků, které sami pumpaři již znají dlouhé roky. Zvládnete je i vy.

Než si je představíme, je třeba upozornit na to, že se nejedná o vysloveně odbornou analýzu paliva, kterou je možné realizovat pouze v laboratořích. Ale pro naši hrubou představu o tom, zda se nám daná benzínka nesnaží prodat pro náš vůz riskantní palivo, rozhodně následující rady postačí.  

Nečistoty a příměsi v palivu najdete za pomoci kapesníčku

První test je extrémně jednoduchý. Stačí nalít kupříkladu benzín do skleněné nádoby (v krajním případě lze použít i dobře průhlednou plastovou nádobu) ideálně s tenkou stěnou a dobře si dané palivo prohlédnout. Kvalitní benzín je čirý a má lehce žlutavou barvu. V případě, že v něm najdete nějaké částečky nečistot, je evidentní, že s tímto benzínem není vše v pořádku. Pokud okem detekujete nečistoty, můžete si být jistí, že v daném benzínu bude ještě více nečistot, které okem ani neodhalíte.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

I přesto, že v palivu neobjevíte nečistoty, může být dané palivo znehodnocené nějakými příměsemi. K jejich detekci tu ovšem máme další ověřenou metodu. Na čistý papírový kapesník, který u sebe vozí ve voze skoro každý, jednoduše nakapejte benzín a poté chvíli počkejte, než se odpaří. Pokud po odpaření na kapesníku zůstanou skvrny či dokonce výrazná oka, ihned víte, že vámi testované palivo rozhodně není v pořádku a obsahuje nežádoucí příměsi, kterými se provozovatel pokusil zvýšit objem prodávaného paliva, a tím vydělat více peněz na svých důvěřivých zákaznících.    

S manganem na palivo ředěné vodou

A co voda v palivu, ptáte se? Stále se lze s tímto způsobem podvodu na benzínkách setkat? Ale samozřejmě že ano. A není to věc, která by byla extra ojedinělá. Podle odborníků se dokonce jedná o poměrně častý pokus o šizení zákazníků, který se praktikuje již celá desetiletí. Ředit palivo vodou se čerpacím stanicím prostě pořád vyplácí a někteří provozovatelé na něm vydělávají neskutečné sumy.   

Ale i vodu v palivu dokážete sami odhalit. Jen si k tomu budete muset zakoupit mangan, který není drahý. Když trošku manganu přidáte do vzorku benzínu, můžete očekávat dvě řešení. Buď se nestane vůbec nic a vy si můžete být jistí, že je palivo bez příměsi vody, anebo nastane reakce manganu s vodou v palivu a vaše sloučenina získá růžovou barvu. Tím pádem víte, že je benzín vodou ředěný, a tedy ošizený.

Zápach, který hovoří jasně

Lze rozpoznat nekvalitní palivo i čichem? Určitě ano. Jen vám nedoporučujeme přímo očichávat vzorky paliva, protože výpary i jen z kvalitního benzínu jsou pro náš organismus nezdravé. Ovšem nepřirozeného zápachu paliva si snadno povšimnete už jen při jeho čerpání na benzínce. Jedním ze znaků nekvalitních paliv je totiž vysoce nepřirozený zápach sirovodíku, který připomíná zkažená vejce, nebo pro cestovatele odér z činných sopek.   

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Pozor na vyšší průměrnou spotřebu

Zatím jsme si vyjmenovali druhy testování paliva, která provádíme my sami před načerpáním do vozu. Známky vadného paliva však můžeme pozorovat i po načerpání podle následných projevů našeho vozu. Je to bohužel ta horší varianta, ale alespoň budete vědět, co se v daný moment děje.

Pokud zjistíte, že na vašem voze vzrostla jeho průměrná spotřeba, i to může být známkou natankování nekvalitního paliva. Nekvalitní palivo totiž rychleji hoří, a tím pádem se logicky rychleji spaluje v motoru. Pokud si chcete ověřit, že vaše vyšší spotřeba je založena právě na tomto problému, jednoduše vyzkoušejte následně natankovat u jiné čerpací stanice, u níž nepředpokládáte, že by palivo šidila. Buď se spotřeba auta sníží, a vy víte, kam jezdit tankovat již nemáte, nebo je třeba kontaktovat autoservis, aby vůz prohlédl a zjistil, kde je problém.

Jinak vaše vozidlo může signalizovat nekvalitní načerpané palivo také nepravidelným chodem motoru. Ten může opět zmizet načerpáním paliva, které je v pořádku.

Oznámit, nebo již netankovat

Pokud však máte podezření, že vaše kdysi oblíbená benzínka začala prodávat šizené palivo, nejlépe je kontaktovat Českou obchodní inspekci a své zjištění jim sdělit. Inspekce laboratorními testy případné nekvalitní palivo snadno odhalí a následně zjedná nápravu, aby zákazníci dané provozovny již nebyli šizení. Pokud oznámení z nějakého důvodu provést nechcete, pak se alespoň podezřelé čerpací stanici obloukem vyhněte a jezděte tankovat benzín k jiné, nejlépe značkové benzínce, kde předpokládáte, že vám riziko nákupu nekvalitního paliva nehrozí. V extrému, pokud někdo natankuje na vybrané čerpací stanici špatné palivo nebo tam tankuje dlouhodobě, může zaplatit stovky tisíc za opravu motoru.

Setkali jste se již vy sami s nekvalitním palivem? Jak jste jej odhalili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články