Jak si nejlépe zařádit nebo se naučit se svým plechovým miláčkem? Zajeďte si na okruh, tento je blíže, než si myslíte

                   

Každý fanoušek rychlé jízdy si pod slovem „Ring“ představí obvykle nejprofláklejší místo – Nürburgring a jeho Severní smyčku. Ve skutečnosti to slovo znamená jen „okruh“ takže podobných ringů je ve světě nespočet. Známé a historicky významné okruhy jsou vedle Nürburgringu také Hungaroring nebo Hockenheimring a v nedávné době se k nim přiřadily také naše Czechring a Slovakia Ring.

V loňském roce k nim konečně přibyl ještě jeden. Silesia Ring. Název má poměrně jednoduchý. Stojí ve Slezsku, proto Silesia. Najdeme ho u polského městečka Kamień Śląski, nedaleko města Opole, jen pár kilometrů od dálnice A4. Vznikl na někdejším letišti. Z Prahy je to asi 330 kilometrů a z Ostravy přibližně 110 kilometru.

Silesia Ring je trochu jiný okruh

Nemůžeme jej srovnávat právě se zmiňovaným Nürburgringem ani například s okruhem v Mostě, natož pak s Brněnským či Spa-Francorchamps. Protože vznikl na letišti, tak není možné očekávat například přírodní okruh s převýšením či přírodními úseky. Svou povahou se blíží okruhu typu Slovakiaring. Je to moderní okruh se skutečnými boxy a profesionální časomírou. Délka Silesia Ringu je 3 636 metrů s patnácti zatáčkami, devíti pravotočivými a šesti levotočivými. Nejdelší rovinka měří 730 metrů. Na této vzdálenosti se výkonná auta a motorky vyšplhají až ke dvousetkilometrové rychlosti.

Silesia Ring má spoustu technických pasáží

Moderní okruh má spoustu zatáček, rychlých rovinek i technických pasáží, které se postupně utahují nebo otvírají a na konci si užijete pořádně utaženou vracečku. Na vnějších stranách zatáček jsou prostorné kačírky a po obvodu celé trati je drenáž, aby za deště nevznikly kaluže vody.

Jízdu si zde užije i veřejnost

Jízdy pro širokou veřejnost se tu nazývají „Open Track“ a v loňském roce jich v plánu moc nebylo. Na každou se vejde pětadvacet aut. Míst není moc, proto je určitě zapotřebí registrace a platba předem. Jedna vstupenka stojí tři tisíce korun, 490 zlotých. Za tuto cenu si užijete hodinu a půl čistého času jízdy po okruhu. K zapůjčení je tu jednotka k měření času, zaplatit si můžete i instruktora. Registrace na Silesia Ring se provádí na internetových stránkách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články