Každý fanoušek rychlé jízdy si pod slovem „Ring“ představí obvykle nejprofláklejší místo – Nürburgring a jeho Severní smyčku. Ve skutečnosti to slovo znamená jen „okruh“ takže podobných ringů je ve světě nespočet. Známé a historicky významné okruhy jsou vedle Nürburgringu také Hungaroring nebo Hockenheimring a v nedávné době se k nim přiřadily také naše Czechring a Slovakia Ring.

V loňském roce k nim konečně přibyl ještě jeden. Silesia Ring. Název má poměrně jednoduchý. Stojí ve Slezsku, proto Silesia. Najdeme ho u polského městečka Kamień Śląski, nedaleko města Opole, jen pár kilometrů od dálnice A4. Vznikl na někdejším letišti. Z Prahy je to asi 330 kilometrů a z Ostravy přibližně 110 kilometru.

Silesia Ring je trochu jiný okruh

Nemůžeme jej srovnávat právě se zmiňovaným Nürburgringem ani například s okruhem v Mostě, natož pak s Brněnským či Spa-Francorchamps. Protože vznikl na letišti, tak není možné očekávat například přírodní okruh s převýšením či přírodními úseky. Svou povahou se blíží okruhu typu Slovakiaring. Je to moderní okruh se skutečnými boxy a profesionální časomírou. Délka Silesia Ringu je 3 636 metrů s patnácti zatáčkami, devíti pravotočivými a šesti levotočivými. Nejdelší rovinka měří 730 metrů. Na této vzdálenosti se výkonná auta a motorky vyšplhají až ke dvousetkilometrové rychlosti.

Silesia Ring má spoustu technických pasáží
Moderní okruh má spoustu zatáček, rychlých rovinek i technických pasáží, které se postupně utahují nebo otvírají a na konci si užijete pořádně utaženou vracečku. Na vnějších stranách zatáček jsou prostorné kačírky a po obvodu celé trati je drenáž, aby za deště nevznikly kaluže vody.

Jízdu si zde užije i veřejnost

Jízdy pro širokou veřejnost se tu nazývají „Open Track“ a v loňském roce jich v plánu moc nebylo. Na každou se vejde pětadvacet aut. Míst není moc, proto je určitě zapotřebí registrace a platba předem. Jedna vstupenka stojí tři tisíce korun, 490 zlotých. Za tuto cenu si užijete hodinu a půl čistého času jízdy po okruhu. K zapůjčení je tu jednotka k měření času, zaplatit si můžete i instruktora. Registrace na Silesia Ring se provádí na internetových stránkách.