Jak snadno snížit spotřebu auta až o polovinu a ušetřit měsíčně tisíce korun za naftu či benzín

Spotřeba vašeho automobilu se dá do určité míry snížit, když se naučíte pár jednoduchých věcí. Navíc jako bonus ušetříte za tankování.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Každý řidič někdy řešil spotřebu paliva svého automobilu. Cena benzinu i nafty každý den roste a s tím rostou i celkové náklady na přepravu lidí. Některá vozidla spotřebují více pohonných hmot, jiná zase méně, záleží i na tom, jakým stylem řidič jezdí. Jaké jsou tedy jednoduché kroky, které vedou k nižší spotřebě a tím i levnějšímu provozu vašeho automobilu?

Hlídejte si cenu, za kterou tankujete

Tankování benzinu nebo nafty je nedílnou součástí jízdy. Pokud si chcete nechat nějaké peníze v peněžence, zkuste najít nejlevnější čerpací stanici ve vaší oblasti. Pomoct vám k tomu mohou například různé druhy mobilních aplikací, které za vás budou hlídat ceny pohonných hmot na jednotlivých čerpacích stanicích ve vašem okolí. Výhodné je také natankovat větší množství paliva, když je cena nižší než obvykle, protože se každou chvíli může zvednout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomalejší jízda

Ne nadarmo se říká „Trpělivost růže přináší.ˮ Při jízdě s menším množstvím plynu sice jedete pomaleji, ale vaše auto spotřebuje méně paliva a ušetří vaši peněženku. Někdy se tedy vyplatí přijet o pár minut později za cenu levnější cesty. Samozřejmě není dobrý nápad pohybovat se po silnici rychlostí 50 km/h, ale na nejvyšší převodový stupeň se dá bez problému jet okolo 90 km/h s daleko nižší spotřebou, než kdybyste drželi plyn na podlaze. Navíc jako bonus bude cesta bezpečnější.

Dobrý stav vašeho vozu nebo plánování cesty

Udržování vozu ve správném technickém stavu je odpovědností každého řidiče. Není to jen o vyhnutí se dodatečným nákladům spojeným s neplánovanými opravami, nebo nebezpečí pří jízdě. Včasná údržba a servisní výměny zajistí udržení spotřeby benzínu nebo nafty na odpovídající úrovni. Pokud se chystáte na dlouhou cestu, natankujte si předem na některé z okolních benzinových pump, kde bude palivo výrazně levnější, než to na benzinkách někde na dálnicích.

Správný tlak v pneumatikách

Na správném nahuštění všech pneumatik závisí nejen bezpečnost jízdy, ale také spousta dalších věcí jako je například úroveň hluku, anebo právě zmiňovaná spotřeba. Obecně platí, že automobil se zimními pneumatikami spotřebuje o trochu více paliva než ten, který jezdí na letních. Pokud však nebudou pneumatiky vašeho vozidla dostatečně nahuštěny, bude se spotřeba zvyšovat kvůli většímu valivému odporu kol. Správnou hodnotu tlaku naleznete na vnitřní straně víčka od nádrže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další okolnosti, které obvykle zvyšují spotřebu paliva, jsou například jízda s otevřenými okny, přebytečný náklad v kufru, zbytečně zapnutá klimatizace, řazení příliš pozdě (ve vysokých otáčkách), namontovaná a nevyužitá zahrádka na střeše automobilu a další.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články