Jak správně jednat s policií a hájit svá práva u dopravní kontroly

Samotná hlídka může jednat neeticky a neprofesionálně, každý řidič má však šanci se snadno bránit, uhájit svá práva a možná i peníze a body.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pomáhat a chránit – tak zní heslo policie České republiky. Někteří strážci zákona však zapomínají na svůj vlastní morální kodex a snaží se obelhat řidiče, aby jim tak mohli uložit pokutu na místě a sobě tak přidat pomyslné body za „ulovené“ přestupky. Spolupracujte s nimi, nehádejte se, ale uhajte i tak svá práva coby účastníka silničního provozu a trvejte na spravedlivém procesu.

Na nic si nehrajete a mějte respekt

I když někteří považují přístup PČR jako zbytečnou „buzeraci“, často mají oprávněný důvod řidiče zastavit. Třena když ignoruje dopravní značení, překračuje rychlost, používá mobil za volantem, nepovoleně předjíždí. Mnohdy přitom řidiče za lehký přestupek jenom upozorní a pustí ho bez pokuty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vždy můžete požadovat předložení konkrétních důkazů, na základě nichž vás policista podezřívá z přestupku.

Přesto mají někteří pocit, že po přečtení jednoho paragrafu mohou policistu proškolit, a tak tasíc telefon začnou vše nahrávat. Většinou se však dá situace vyřešit bez následků. Zkuste se proto dívat na celou situaci rozumně, a pokud jste opravdu pochybili, nesnažte se za každou cenu hájit.

Policista by vás neměl vyslýchat

Policie by měla správně o své činnosti pořizovat záznamy, tím spíše o registrovaných přestupcích. Pro průběh správního řízení je potřeba zajistit dostatek důkazního materiálu, proto jej budou mít policisté k dispozici ihned po vašem překročení hranic zákona. Neměli by se vás však ptát „víte, čeho jste se dopustil?“, ale sdělit vám, jakou chybu jste udělali. Vy buď můžete souhlasit, a nebo to odmítnout. V druhém případě bude následovat správní řízení.

Udržujte si přehled o svých bodech

Za některé přestupky vám může policista uložit mimo peněžní trest i několik bodů, takže byste měli znát stav svého konta a podle toho být obezřetní (což byste samozřejmě měli být vždy). Občas se také můžete setkat se situací, kdy vám bude policista tvrdit, že za konkrétní přestupek se neukládají body, aby vás tak donutil přistoupit k zaplacení na místě. Pokud nevíte, kolik se vám jich již nastřádalo, můžete si kdykoliv požádat o jejich stav na CzechPointu. Dostupná by měla být i varianta online, na stránkách MVČR je však pouze nefunkční odkaz.

iZdroj fotografie: Unsplash
Před jednáním přestupkové komise si můžete připravit argumenty případně právní pomoc.

Pokutu nemusíte platit na místě

Pokud se domníváte alespoň trochu o tom, že jste se žádného přestupku nedopustili, nesouhlaste s řešením na místě a nechte váš skutek přezkoumat ve správním řízení. Existuje jistá šance, že členové přestupkové komise na městském úřadě budou vzdělanější v právu a nahlížet tak na váš skutek z více úhlů. Pokud by vám však vaše obhajoba nevyšla, vystavujete se riziku, že ve správním řízení zaplatíte vyšší pokutu. Třeba za překročení rychlosti to může být až dvojnásobek.

Například za překročení rychlosti v obci, kde je max. povolená rychlost 50 km/h, hrozí:

  • Překročení rychlosti o 1 – 5 km/h: na místě 1 000 Kč, ve správním řízení 1 500 – 2 500 Kč
  • Překročení rychlosti o 6 – 19 km/h: na místě 1 000 Kč, ve správním řízení 1 500 – 2 500 Kč
  • Překročení rychlosti o 20 – 36 km/h: na místě 2 500 Kč, ve správním řízení 2 500 – 5 000 Kč
  • Překročení rychlosti o 40 km/h a více: na místě nelze, ve správním řízení 5 000 – 10 000 Kč

V posledním případě vám navíc hrozí zákaz řízení na 6 – 12 měsíců.

Nenechte si vyhrožovat a zastrašovat se

V některých situacích se vás mohou policisté zkusit navést na správnou a jednoduchou cestu, jak váš přestupek vyřešit. Proto vám budou vtloukat do hlavy, že pokud s přestupkem a výší pokuty nesouhlasíte, může vám být v přestupkovém řízení uložena částka i několikrát vyšší. Někdy to může být projev solidarity, jindy poslední šance policisty „ukořistit“ nějakou pokutu za den, buďte proto obezřetní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články