Jak správně kontrolovat hladinu motorového oleje? Špatné podmínky zásadně zkreslí výsledek, ale málokdo o nich ví

Kontrola stavu motorového oleje může při nesprávných podmínkách ukázat špatnou hodnotu. Na správném měření není nic těžkého a zvládne to téměř každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Olej slouží v motoru nejen pro mazání, ale také pro chlazení a jako prevence proti korozi. Kromě jeho viskozity a teplotních vlastností je pro správný chod motoru důležité také jeho množství. Jeho kontrola je velmi jednoduchá a většina řidičů ví, kde měrku oleje hledat. Méně známé jsou však podmínky, za kterých je nejlepší množství této mazací látky kontrolovat. Hladina oleje v motoru totiž nemusí být za každých okolností stejná. Pro přesné určení množství je tak dobré vědět několik základních věcí.

Základem je vodorovná poloha automobilu

Ze všeho nejdříve je důležité zajistit to, aby automobil stál na vodorovném povrchu. Pokud by totiž stál v kopci nebo na nějaké nerovnosti, bylo by na jedné straně olejové vany vetší množství mazací tekutiny než na druhé. Měrka množství oleje by následně ukazovala mylné hodnoty, a i když by byla hladina mezi ryskami, mohlo by se jednat o nedostatečně množství nebo naopak. V prvním kroku tedy zajistěte rovný podklad a otevřete kapotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měření při studeném nebo teplém motoru

Při dalším kroku záleží také na tom, jestli je motor studený, nebo jste právě odněkud přijeli a má provozní teplotu. V každém případě, měřit se dá tak či tak, jen je důležité vědět, jak na to. Lepším způsobem je kontrola, když je motor studený. Olej má v tu chvíli hustší konzistenci a je také lépe rozpoznatelný na měrce. Další výhodou je, že za dobu, co automobil stál, stihl všechen olej spolehlivě odkapat do jeho vany. Nemůže se tak stát, že část zůstala rozstříknuta po motoru a měření bude zkreslené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste se rozhodli měřit olej při zahřátém motoru, i to je možné a zcela běžné. Ze všeho nejdříve je nutné nechat motor po vypnutí alespoň pár minut stát. Tato doba poslouží k tomu, aby rozstříkaný olej stekl ze všech částí až do olejové vany a měření bylo co nejpřesnější. Po chvilce tedy otevřete kapotu a najděte měrku oleje. Ta má zpravidla horní část oranžovou, aby byla dobře rozpoznatelná.

Jak měřit olej v motoru

Nejprve ji vytáhněte a hadrem otřete olej, který se na ní nachází. Poté ji zasuňte zpátky, okamžik počkejte a opět vytáhněte. Olej by měl dosahovat přímo mezi rysky, které značí správné množství. Horní ryska vyznačuje povolené maximum a ta dolní naopak minimum. V ideálním případě by se olej měl nacházet někde mezi, pro jistotu spíše trochu k horní hranici. Pokud nedosahuje ani na minimální hranici, je třeba olej doplnit dříve, než dojde k nějakému problému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při měření je dobrá kontrola i samotného oleje

Pokud jste se rozhodli zkontrolovat hladinu oleje v motoru, věnujte pozornost i samotné mazací látce. Olej by neměl být příliš černý, protože čím tmavší je, tím více je opotřebený. Zároveň podle čichu také poznáte, zda se v něm nevyskytuje benzín, což by také představovalo problém. V ideálním případě je většinou olej hustý, šedý až do černa, avšak ne úplně tmavě černý. Zároveň po přičichnutí neucítíte benzín. Kromě kontroly množství máte i alespoň amatérsky provedenou kontrolu samotného oleje a můžete s klidným svědomím jezdit dále.

Jak měříte hladinu motorového oleje vy?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové