Otáčíte klíčkem v zapalování při startování takto? Pozor na hrozící poškození startéru a následné opravy

Je nutno dodržovat předepsané postupy pro startování automobilů. Vyhnete se tak poruchám na startéru i nákladné opravě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zamysleli jste se někdy při řízení nad tím, jak vlastně svůj automobil startujete? Vložíte váš klíček do zapalování a následně otočíte ve směru hodinových ručiček. Určitě jste ale ucítili přeskakování klíče přes jakési zarážky. Kolik takových zarážek v zapalování bývá a může stálé držení klíčku v jedné poloze automobil poškodit? Dá se tomuto zdánlivě zbytečnému problému nějak předejít?

Polohy klíče v zapalování

Vsunete klíček od vašeho automobilu do zapalování a ten se tak ocitá v neutrální (LOCK) poloze. S autem se v této chvíli nic neděje. Následně jím otočíte doprava přes dvě zarážky do třetí, která vám ale klade odpor. První poloha klíče po té neutrální je označena jako ACC a slouží ke zprovoznění rádia a dalších elektronických součástí automobilu. Následná poloha klíče je označována jako ON. Do této pozice se pak klíček sám vrací po úspěšném nastartování motoru.

Při nesprávném otočení klíče hrozí porucha

Poslední poloha klíče pak slouží k samotnému nastartování vašeho auta. Pozor ale, abyste klíček v této poloze po nastartování nedrželi i nadále. Pokud ho budete i po nastartování udržovat v poslední poloze, hrozí vám např. poškození startéru. Tento problém je doprovázen skřípavým zvukem o sebe se otírajících převodů startéru a motoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vám to stane pouze párkrát, nemusíte se ničeho obávat. Jestli ale budete klíček neustále zbytečně držet ve startovací poloze, můžete tím startér silně poškodit. Cena opravy se pak bude odvíjet od značky automobilu a obsahu motoru. S materiálem a prací je ale vždy řeč o tisících korunách.

Moderní automobily se startovacím tlačítkem

Ničeho se nebojte, tento problém se již pomalu, ale jistě stává minulostí. Většina novějších automobilů totiž už nepoužívá klíček v zapalování, ale tlačítko pro start/stop. Většinou už pak stačí tlačítko jen zmáčknout a motor by měl naskočit tak, jak má. A co vy? Startujete svůj automobil správně, nebo špatně?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá