Jak správně startovat auto v silném mrazu?

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

V zimním období je potřeba svému autu dopřát trochu více ohleduplnosti, protože změny teplot v motoru jsou pro něj více náročné než při startování za normálních teplot. Mimo základní doporučení výrobců, jako jsou správná aditiva do paliva a tankování kvalitních pohonných hmot, můžete svému autu dopřát lepší zacházení.

Před startem motoru vždy zmáčkněte spojkový pedál

Pokud u svého auta před startem sešlápnete spojkový pedál, tak celému systému výrazně ulehčíte. Sešlápnutím spojkového pedálu totiž dojde k odpojení motoru od převodovky, a díky tomu bude celý start daleko hladší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po otočení klíčkem ihned nestartujte

Po otočení klíčkem a spuštěním celého mechanismu je potřeba počkat pár vteřin, než dojde ke zhasnutí všech kontrolek na přístrojové desce. Teprve potom uveďte klíček od auta do startovací polohy „ON“ – u dieselových motorů je dokonce lepší takto otočit klíčkem dvakrát pro lepší nažhavení. Na přístrojové desce najdete i zvláštní kontrolku žhavení.

Neopakujte startovací pokusy

Pokud nejste ani na 10. pokus úspěšní, tak rozhodně nepokračujte. V tomto případě je lepší automobil opustit a zjistit příčinu celého problému. Jednak by mohlo dojít k vybití baterie, ale také přehlcení motoru palivem.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Po nastartování nenechávejte motor běžet naprázdno

Jestliže se vám za mrazivého počasí podaří motor vozu nastartovat, tak ho rozhodně nenechávejte několik minut klapat naprázdno v domnění, že se lépe zahřeje. Motoru úplně stačí jedna až dvě minuty a můžete vyrazit. Prvních pár kilometrů ho nechte rovnoměrně rozehřát a po dosažení správné teploty motoru již můžete normálně pokračovat v jízdě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články