Jak vybrat alkohol tester?

                   

Kdo si umí představit narozeniny, svátek nebo Silvestr bez piva nebo panáka? Když víme, že budeme muset řídit, obvykle jsme obezřetní a nepijeme jako duha… Jenže, co jestli i přes to nadýcháme během policejní kontroly? Řešením může být spolehlivý alkohol tester. 

Pokuty za alkohol za volantem nepatří k nejnižším. Za řízení pod vlivem alkoholu můžeme ztratit nejenom peníze a řidičák, ale také svobodu. Špatným rozhodnutím často předchází alkohol tester. Zůstává jen otázka, který model vybrat?

Druhy alkohol testerů

Na trhu je dostupných mnoho modelů v cenách od několikaset po několik tisíc korun. Liší se druhem použitého senzoru, přesností měření, rozsahem měření, kvalitou provedení a přídavnými funkcemi, které zdokonalují používání zařízení. Klíčový význam má druh použitého senzoru a jeho kvalita. V alkohol testerech se používají senzory, které se liší fyzikální podstatou svého fungování. Odlišují se tři druhy senzorů:

  • Polovodičový: nejjednodušší a nejlevnější typ senzoru používaný v jednoduchých zařízeních pro každodenní použití s ohledem na příznivý poměr kvality a přesnosti měření k nízké ceně. Nevýhodou tohoto řešení je citlivost na jiné látky (např. nikotin, aceton nebo uhlovodíky), které mohou způsobit, že měření bude klamné.
  • Elektrochemický: tyto senzory se používají v alkohol testerech vyšší třídy určených jak pro soukromý trh, tak i k využití službami veřejného pořádku, např. v alkohol testerech využívaných policií. Největší výhodou tohoto řešení jevelmi vysoká selektivita ve vztahu k alkoholu a mizivý vliv jiných látek na jeho měření.
  • Spektrofotometrický: nejpokročilejší senzory využívané k měření obsahu alkoholu v lidském organismu. Používají se jen v stacionárních zařízeních pro potřeby státního zastupitelství a soudů.

Jaký alkohol tester zvolit?

Při výběru alkohol testeru je nutné zamyslet se, za jakým účelem má být zakoupen a jak bude využíván. Pokud se má jednat o hračku na večírek uvádějící přibližný výsledek, stačí základní alkohol tester AL-5500. Pokud ale bude na výsledku záviset, jestli sednout za volat, bude se hodit alkohol tester s větší přesností a opakovatelností výsledků. 

Neřiďte se cenou, čínské napodobeniny můžou stát tolik, kolik firemní, renomované alkohol testery. Existují zařízení, která při prvním použití dosahovala absurdních výsledků. Bez konzumace alkoholu ukazují výsledek 0,23 promile! K chybám ale dochází i v opačném směru. Během testů měl náš dobrovolník více než 0,2 promile a výsledek na levném, čínském alkohol testeru ukazoval 0,00 promile. Připomínáme, že maximální přípustný obsah alkoholu v organismu v České republice je 0,0 promile. Pokud si nejste jisti, že jste zcela střízliví, nikdy nesedejte za volant. Řidiči, kterému je prokázána více než 1 promile alkoholu, je odebrán řidičský průkaz až na 2 roky a udělena pokuta až 50 000 Kč. 

Alkohol testery pro řidiče

Pro sporadickou kontrolu se hodí model alkohol testeru AL-7000. Díky vysoké kvality výměnnému polovodičovému čidlu s vylepšeným softwarem zařízení umožňuje rychlé a správné opakovatelné měření. Automatická funkce kontroly měření dovoluje prověřit, zda senzor není poškozen, rozkalibrován nebo je úplně očištěn z výparů alkoholu po předchozím testu. Alkoholický tester AL-7000 má také vestavěné počítadlo provedených měření a zapamatuje poslední výsledky. Solidní a estetické tělo přístroje je vyrobeno z odolné hmoty a přední panel z nerezavějícího kovu pro zvýšení odolnosti. Vysoká kvalita je ověřena certifikáty kvality, mimo jiné: evropským certifikátem CE, německým TÜV a Ministerstvem dopravy D.O.T.

i

Provádění důkladných a častých testů už bude vyžadovat použití alkohol testeru s elektrochemickým čidlem. Za pozornost stojí model PRO X-5, který zajišťuje dobrou přesnost a dlouhodobé fungování – výrobce doporučuje kalibraci dvakrát méně často než v případě slabších modelů, což ovlivňuje snížení provozních nákladů.  Díky použití technicky vyspělého senzoru je eliminován vliv jiných faktorů, které zkreslují výsledek testu (např. cigaretový kouř). 

i

Pokud chcete investovat trochu více do alkohol testeru, doporučujeme model Drager 3820. Německý výrobce vybavuje své profesionální zařízení ke zkouškám střízlivosti řidičů či zaměstnanců autorským profesionálním elektrochemickým čidlem DrägerSensor, které je základem zařízení. Hlavní výhodou toho elektrochemického čidla je spolehlivost během testování za prakticky jakýchkoliv atmosférických podmínek. Jedná se o alkohol tester, který získal reputaci v celé Evropě.

Nezapomeňte na kalibraci

Po zakoupení alkohol testeru, musíte pamatovat na kalibraci. Kalibrace je kontrola výsledků měřícího zařízení s výsledky uvedenými standardní jednotkou míry. Jedná se o proces regulování zařízení (čidla) se softwarem tak, aby hodnota vháněného vzduchu s výpary alkoholu byla stejná na displeji alkohol testeru, jako hodnota uvedené na lahvi činidla. 

i

Kalibrace alkohol testeru by se měla provádět po realizování od 100 do 500 měření nebo co 6 měsíců nebo rok (v závislosti na modelu alkohol testeru, použitého senzoru a specifikaci výrobce).

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články