Jak vybrat to správné povinné ručení?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení, vám kryje záda v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Platit si jej je, jak vidno z jeho názvu, povinné a funguje jako finanční ochrana pro nás samotné. Pár tisíc korun ročně, které za povinné ručení zaplatíte, vás může vytáhnout z problému za několik milionů.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Co kryje povinné ručení?

Nehoda se může stát každému z nás a na tyto případy je žádoucí být připraveni. Povinné ručení zpravidla kryje náklady na náhradu škody, kterou způsobíte někomu jinému při dopravní nehodě, tedy škody na vozidlech, zranění účastníků a další. Přesně řečeno to jsou:

  • Škody na cizím majetku – poškozený nebo zničený cizí vůz, poničené dopravní značení, nabouraný plot sousedů atd.
  • Škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky, smrt
  • Ušlý zisk poškozených osob – pokud po autonehodě nejsou schopni práce a přijdou kvůli tomu o zisk
  • Náklady na právní zastoupení (v některých případech)

Co se stane, když nemám povinné ručení?

Povinné ručení musí mít každé auto vedené v registru vozidel. To platí i v případě, že máte řidičák propadlý a auto vám stojí v garáži. Jedinou cestou, jak se placení povinného ručení vyhnout, je dočasně odhlásit svůj vůz z registru vozidel a nechat jen netknutý. Pokud jste oficiálně svoje auto vyřadili z registru, ale stále s ním jezdíte, můžete se těšit na pokutu až 10 000 Kč.

Co potřebuji ke sjednání povinného ručení online?

Zkuste kalkulačku povinného ručení na Top-Pojištění.cz. Naše kalkulačka může vyhledat váš vůz už jen podle jeho SPZ nebo VIN kódu. Pokud se tak nestane, tak vám stačí ke sjednání povinného ručení online velký technický průkaz, který obsahuje všechny potřebné informace pro vyplnění formuláře. Pojištění si můžete srovnat i přímo sjednat. Podívejte se na naše aktuální srovnání a najděte si povinné ručení ušité na míru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články