Jak spolehlivě vyčistit a obnovit kožený interiér? Zvládnete to doma za pár kaček

Pro zpomalení stárnutí, zamezení vznikání prasklin a dalších nežádoucích jevů na koženém interiéru automobilu je důležité správné čištění a nanesení ochrany.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Ještě přibližně před 10 lety byl kožený interiér považován za známku luxusu a přepychu. V dnešní době je však tento materiál běžnou realitou. Kožená sedadla mají spoustu výhod, ale nesmí se zapomínat na jeho občasnou údržbu. Ta spočívá v čištění a impregnaci kůže. Díky tomu bude interiér vašeho vozidla vypadat stále jako nový a poskytne příjemné prostředí pro cestování.

Čistota hraje významnou roli

Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, že čištění kůže není možné, pokud se na sedadlech nebo jiném povrchu nachází nečistoty. Je tedy nutné nejprve vzít vysavač a celý interiér pečlivě zbavit nečistot a prachu. Pro tento krok je nejlepší, když využijete nástavec se štětinami, který je ke koženému povrchu šetrný a zvládne velmi dobře povrch zbavit nežádoucích předmětů, včetně písku a podobných částic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění jako hlavní úkon

Jakmile je povrch zbaven nečistot, přichází na řadu samotné čištění. V případě čištění kožených sedaček je vhodné si je rozdělit na tři hlavní části – opěradlo, sedák a zadní stranu. Pro čištění použijte speciální přípravek na kůži, který má požadované vlastnosti. Může se jednat například o čističe v podobě pěny nebo rozprašovače. Přípravek následně naneste na vybranou část sedadla a krouživými pohyby ji čistěte kartáčem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U tohoto kroku mějte na mysli, že není dobré na kartáč příliš tlačit, aby nedošlo k poškrábání kůže. Po důkladném vyčištění otřete povrch utěrkou z mikrovlákna nebo jiným bavlněným hadrem, aby kůže zbytečně nenasákla. Obdobným postupem pokračujte i na zbytku kožených částí. Čištění se doporučuje při teplotě vyšší než 18 °C, ale zároveň pro kůži není dobré, aby na ni při této práci svítilo ostré přímé slunce.

Nanesení ochranných látek na kůži

Přestože jsou sedadla nebo jiné kožené části vyčištěné, nemusí to ještě znamenat jejich nejlepší možný vzhled. Pro jeho maximální zlepšení, a navíc také prodloužení životnosti, je dobré využít impregnaci. Ta zabrání následnému praskání, odírání a obecně zpomalí stárnutí. Mimo to také vyživí kůži do hloubky, ochrání ji před vsakováním potu a zajistí její pružnost a příjemný povrch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Impregnaci je nejlepší aplikovat na čistý a suchý povrch pomocí houbičky nebo hadříku. Důležité je její rovnoměrné rozetření do všech kožených částí. Následně stačí nechat nějakou dobu působit, aby se impregnace vsákla do kůže. V posledním kroku už stačí jenom vzít bavlněnou nebo mikrovláknovou utěrku a všechny kožené části důkladně a pečlivě vysušit.

Čistíte kožený interiér vozidla podobně?

Zdroj: AMMO

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články