Jak vždy perfektně zaparkovat na jakémkoliv místě bez pomoci senzorů a kamer

Hodně moderních aut a dokonce některá SUV se snaží normálně parkovat, ale pořád do něčeho naráží a někdo něco svítí. Co s tím?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se snažíte normálně zaparkovat, ale pořád někde něco drhne a zkrátka se nemůžete na místo nacpat, je to k vzteku a šance na poškození je značná. A stát metr od obrubníku není možné a ve městě je prakticky jisté, že do vyčnívajícího nárazníku se nakonec někdo trefí. Je ovšem způsob, jak na jistotu zaparkovat téměř na milimetr přesně a nejen, že je to zdarma, ale funguje to lépe než senzory nebo kamery.

Jak na bezpečné a spolehlivé parkování

Metoda je aplikovatelná za každého počasí, je potřeba pouze pohled přes klasického zpětné zrcátko, ale použijeme ho na pohyb dopředu. Jakmile se spodní okraj těla zpětného zrcátka překrývá se spodním okrajem obrubníku a úhlem mezi ním a asfaltem, zastavíme. V tuto chvíli nezbývá mezi naším nárazníkem a začátkem chodníku více než 20 centimetrů. Stejný princip se dá uplatnit i tehdy, pokud parkujete u zdi.

iZdroj fotografie: Pixabay

To jsou případy například podzemních garáží, nebo ostatně i vaší vlastní garáže. Jediným rozdílem při aplikaci metody v tomto prostředí je pozorování spojení mezi zdí a asfaltem, případně dveřmi coby referenčního bodu. Pokud si tuto metodu „zajedete pro svůj konkrétní vůz a podmínky, bude už fungovat prakticky na jakémkoli místě a nemusíte se bát žádných nehod, ani utrácet za zbytečnou elektroniku.

Funkční princip, adaptace na míru

Samozřejmě před samotným používáním na veřejných místech je potřeba si tuto vychytávku otestovat někde v bezpečném prostředí. Auta se liší v mnoha detailech a stejně tak může být trochu posunutý například váš pozorovací úhel nebo jiná okolnost. Nastavte si tedy například před vlastní garáží auto tak, jako při parkování na rizikovém místě, a změřte úhly a vzdálenosti dle výše zmíněného postupu.

i

Obecně vzato funguje tento „life hack“ naprosto spolehlivě. Pokud se setkáte s výraznou odlišností, nezahazujte hnedka tento recept. Pro vás může třeba platit vzdálenosti kraje obrubníku od okraje zrcátka nebo jiná vztah externího fixního prvku (zdi a asfaltu) s vnitřním fixním prvkem, tedy částí zrcátka. Třeba se nedostanete nakonec do ideální polohy popsané nahoře, ale vždycky to bude lepší než aby auto „vykukovalo“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články