Víte, jak vznikly rychlostní kamery a radary? Za jejich používání policisty může finanční krach známého závodníka

Rychlostní kamera vznikla vlastně náhodou a nebýt finančního bankrotu, nedostala by se tak rychle do běžného provozu. Za vznikem rychlostní kamery stojí známý závodník.

i Zdroj fotografie: Uživatel Aktron / Creative Commons / CC BY
                   

Všichni je známe a potkáváme na silnicích. Mnoha řidičům už přišel dopis s pokutou za překročení povolené rychlosti. Rychlostní kamery jsou tu s námi již mnoho let a jsou často terčem kritiky. Mnozí řidiči jedou v měřeném úseku až zbytečně pomalu a pak mimo úsek jedou nad povoleným limitem. Rychlostní kamera ale nevznikla původně kvůli sledování provozu.

Závodník Maurice Gatsonides

Vše začalo u legendárního závodníka úplnou náhodou. Maurice Gatsonides se narodil v roce 1911 na Jávě a s rodiči se přestěhoval do Holandska. Svůj život zasvětil závodění, svoji kariéru zahájil v 30. letech 20. století. Vrcholem jeho kariéry bylo vítězství s vozem Ford Zephyr na Rallye Monte Carlo v roce 1953.

iZdroj fotografie: Uživatel Regas56 / Creative Commons / CC BY-SA

Chtěl být co nejlepší, a tak se snažil vyrobit zařízení, které by měřilo jeho rychlost. V roce 1938 vyvinul zařízení, které po připojení k tachometru pomáhalo udržet nastavenou průměrnou rychlost. Vyvíjel také zařízení, které by dokázalo změřit rychlost vozidla jedoucí mezi trubicemi položenými na okruhu.

Finanční potíže

Věnoval se také vývoji vozidel. V roce 1949 Maurice vynalezl aerodynamické vozidlo Platje, díky kterému porazil všechny v Zandvoortu. Rozhodl se, že vozidlo začne vyrábět sériově, což se mu bohužel nepovedlo. Dostal se do velkých finančních problémů a vůz Platje musel prodat. Dostal nápad, jak se dostat z finanční krize. V roce 1958 ukončil kariéru závodníka a založil společnost Gatsometer BV.

iZdroj fotografie: Pixabay

Svoje zařízení Gatso předvedl policistům, kteří velmi rychle pochopili výhody zařízení. Gatso bylo velmi rychle přijato v celém Holandsku a výrazně se zvýšil objem vybraných pokut. Zařízení se začalo rychle šířit i do dalších států. Maurice se svým synem pracovali na vylepšeních a v roce 1982 vyrobili první mobilní rychlostní kameru na světě. Dnes jsou Gatso radary rozšířené po celém světě a v některých zemích se používají pouze tyto.

Kolik peněz jste již přibližně zaplatili za pokuty?

Zdroj: TopGear

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru