Jak zabavit děti na cestě na dovolenou

                   

Větu “Kdy už tam budem?” zná snad naprosto každý člověk. Je to věta tak frekventovaná (a při samotné cestě tak nepopulární), že na ní svého času jedna česká automobilka dokonce postavila svůj reklamní spot. Dřívější generace vnímali tuto větu ještě o poznání naléhavěji. Tehdejší auta měla o poznání s nižší výkon a menší bezpečnost, pump bylo málo, jen výjimečně měly nepřetržitou otevírací dobu a občerstení. Maximem nabídky byl benzín, nafta a otrávený pan pumpař.

Dnes se cestuje o poznání lépe – auta jsou bezpečná, tichá, mají klimatizaci a některá dokonce i televizní obrazovky, takže základní předpoklady k poměrně snadnému dojetí do cíle jsou dány (pokud byste jeli bez dětí). Základním předpokladem k dojezdu v alespoň přiměřeně dobré náladě, jsou pohodlí a dost jídla a pití. Je to důležité u dospělých, ale u dětí dvojnásob. Volíme tedy pohodlné, volné a vzdušné oblečení – a rozhodně nezapomeneme na sluneční brýle. Jsou-li děti v pohodlí a průběžně napájeny a syceny, zbývá už jen vymyslet jim zábavu. Nudící se dítě je postrachem každého řidiče – a máme-li jich v autě víc, je to horší o to, že znuděné děti se začnou pošťuchovat, dělat si naschvály a je zaděláno na bolehlav.

Jak tedy na to? Zábavu je třeba přizpůsobit věku dětí (a únavě dospělých), nicméně máme několik nápadů, které nezklamou. Ať už budete hrát slovní kopanou, zpívat písničky a nebo zabavíte děti při tvoření a vyrábění z papíru, naše tipy malé uličníky zabaví – a Vás zachrání od migrény.

Slovní hry

Zlatá kategorie zábavy, která přijde vhod kdekoliv, kde jsme buď v omezeném prostoru (auto, autobus, letadlo) nebo kde jsou jiné formy zábavy a her omezeny (horská túra nebo fronta v obchodě). Základem slovních her je samozřejmě slovní fotbal, který můžeme hrát na poslední písmenko nebo slabiku, případně si ho tematicky uzpůsobit (třeba jen na zvířata a přírodu). Je dobré dávat dětem šanci udržet se ve hře co nejdéle – vyhnout se jinak osvědčeným praktikám k rozdrcení nepřítele (slova končící vždy na stejné písmeno, nebo ta, která nutí soupeře k vymýšlení slov začínajících na “y” – Ytterbium a Yttrium se brzy vyčerpají, případně slov začínajících na “ej” – Ejpovice, ejhle a ejchuchu, ale co dál?). Cokoliv co oddaluje nekompromisní nástup věty “Kdy už tam budem?”

Písničky

Společné zpívání rodinu stmeluje, ať už máte hlas jako slavík nebo straka. Tak zalovte v paměti a na mnoho kilometrů o rozptýlení dětí postaráno. Haťapaťa.

Vyrábění a tvoření z papíru

Pokud potřebujete trochu oddechu a děti mají k dispozici pevný povrch, papíry a pastelky se Vám postarají o chvíli klidu a míru. Pokud je malování přestane bavit, můžete vybídnout děti, aby z novin složily krabičku na svačinu nebo večerníčkovskou čepici pro řidiče. Zabaví se a ještě budou mít dobrý pocit, že díky nim se řidič lépe cítí. Ideální situace!

Hádanky a kvízy

Vděčná hra, samozřejmě jiná podle věkových kategorií dětí.  Pro výběr typu otázek je neomezený prostor – můžeme vycházet z toho, co děti baví, ale když budou dobře naladěné, můžeme zabrousit i do oblastí, které jim po prázdninách pomohou ve škole. A ani si toho nemusí všimnout.

Dalších her si můžeme vymyslet opravdu hodně. Vděčné jsou ty, kdy reagujeme na momentální provoz – kolik červených aut jsme viděli v protisměru, kolik stejných, jako máme my, kolik aut v našem směru je z které země, kdo uhodne, kolik za nějakou dobu potkáme dopravních značek nebo mýtných bran… 

Tak co, ještě se Vás děti ptají: “Kdy už tam budem?”

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články