Proč by mohla mít barva auta vliv na to, zda si jej zvolí ptáci jako záchod

Čerstvě umyté auto většinou bývá velmi lákavou nabídkou pro ptáky, aby jej při první příležitosti mohli ihned znečistit. Podle nové studie s tím může souviset barva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý řidič jistě slyšel příběh o tom, jak krásně umyté a nablýskané auto po výjezdu z myčky ihned znečistí ptactvo létající nad městem. Existuje však vysvětlení, že by s tímto problémem mohla souviset barva vašeho vozu, jelikož ptáci vnímají barvy stejně tak, jako tomu je u lidí. Tuto záležitost analyzuje nová studie, kterou odborníci provedli ve Velké Británii. 

To, co říkají druzí, nemusí vždy být pravda

Lidé fungují ve světě stereotypů, protože je život podle nich o dost snazší. Náš mozek je totiž svým způsobem líný. To vede k tomu, že si v hlavě vytváříme určité představy o světě a jednáme podle předem daných schémat. Proto je pro nás tak těžké sebe nebo své okolí změnit a je normální považovat za pravdu něco, co nám řekne někdo jiný, aniž bychom se nad tím jakkoliv sami zamysleli. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesně proto tak může být pro nás pravdivé tvrzení například to, že po umytí auta nebo oken vždy prší. A že je to právě kvůli tomu, aby to bylo jakoby „naschvál“. Vraťme se však k tomu hlavnímu, a to k ptákům a jejich trusu na vašich autech. Na internetu kolují pravděpodobně tisíce vtipných koláží o tom, že holubi vždy čekají pouze na to, až budou moci zašpinit vaše nově naše umyté auto. Kde se však nachází pravda? 

Studie z Velké Británie o ptácích a barvách

Studie provedená ve Velké Británii údajně prokázala, že majitelé červených aut jsou nejvíce ohroženi ptačím trusem. Důvěryhodnost tohoto výzkumu je však značně pochybná, neboť barva vozu byla uvedena pouze na základě prohlášení respondenta. Z okruhu určité skupiny lidí totiž vyšlo najevo, že červenými vozy jezdí nejvíce. Věc je však pravděpodobně mnohem složitější, protože vědci vědí, že ptáci vnímají svět odlišně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je pravda, že barvy vnímají podobně jako lidé a z přirozeného hlediska budou určitě věnovat mnohem větší pozornost červenému autu než šedému laku. V celé této hádance je třeba vzít v úvahu ještě jeden faktor. A to ultrafialové záření, které je pro ptáky atraktivnější než barva. Někteří vědci tak začínají mít stále větší podezření, že důležitější než barva auta je pro ptáky ultrafialové záření, které vidí svýma vlastníma očima. Zde tak může opravdu existovat souvislost mezi více či méně znečištěnými auty ptáky, avšak je zapotřebí dalších výzkumů.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články