Jaké náhradní díly jsou nejlepší pro váš vůz | AutoŽivě

Je lepší kupovat při opravě automobilu originální díly nebo nějaké jiné náhražky?

Při opravě nebo výměně nějakého dílu automobilu je důležité zvolit vhodnou náhradu. Na trhu je celá řada nabízených produktů, ne všechny však představují dobrou volbu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V případě poruchy automobilu nastává důležitá otázka, jaké autodíly koupit. V dnešní době je na trhu celá řada dílů pro nahrazení těch původních při výměně nebo opravě vozidla. Pokud si dáte svůj vůz opravit do autorizovaného servisu, ve většině případů vám tam mechanici budou dávat originální díly, za které si pochopitelně připlatíte výrazně více než za některé náhražky. Na druhou stranu kvalita těchto dílů se také pohybuje úplně někdo jinde, než je tomu tak u některých náhražek.
Použité autodíly nejsou dobrou volbou

Co se týče použitých autodílů, těm by se měl každý podle odborníků a zkušených automechaniků vyhnout. Důvod je jednoduchý. Nikdy totiž přesně nevíte, kolik mají najeto a v jakém jsou skutečně stavu. Některý díl může vypadat dobře a málo používaně, ale ve skutečnosti může mít chvíli před svým koncem. Je tedy mnohem lepší zvolit jinou možnost, protože i samotná práce je při jejich výměně poměrně nákladná, a tak by se nevyplatilo součást zase měnit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvíce se používají náhražky originálních dílů

Mezi nejoblíbenější náhradní díly do automobilů patří beze sporu náhražky originálních dílů. Na trhu je dostupná celá řada různých značek za odlišné ceny. Tyto díly jsou nové, otestované a také s dvouletou zárukou v případě nefunkčnosti. Jejich výrobce tedy zodpovídá za jejich kvalitu a spolehlivý provoz. Náhražky se dělí do několika kategorií podle výrobce a ceny.

Ty nejdražší jsou velmi podobné originálním dílům a měly by vydržet i podobnou dobu v provozu. Naopak ty nejlevnější, často čínské výrobky, jsou sice někdy i o polovinu levnější, ale zato nevydrží tolik. Bude tak následovat další výměna po jejich dosloužení. Majitel vozu si tak musí sám určit, jestli se mu vyplatí koupit nějakou levnou náhražku (například tu čínskou), a riskovat tak další výměnu po krátkém čase, nebo si raději připlatí a má klid na delší dobu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Levné (často čínské) náhradní díly

Použití levných a méně kvalitních dílů se doporučuje pouze tehdy, kdy je automobil starší a nepředpokládá se jeho dlouhodobý provoz. Pokud tedy máte starý dosluhující vůz, který má technickou kontrolu ještě například rok, a je na něm potřeba něco vyměnit, je možné použít i méně kvalitní díly. Tento případ je vhodný zejména tehdy, když majitel automobilu s ním plánuje jezdit třeba rok, a poté jej nechá odhlásit nebo sešrotovat. Dražší investice by zde byla totiž naprosto zbytečná.

Podvodníci při opravě automobilu

V praxi se také stávají případy, kdy zejména pochybné a neautorizované servisy přelstí zákazníka tím, že koupí levný náhradní díl, namontují ho do automobilu, ale zákazníkovi naúčtují částku za díl originální. Jejich výdělek je pak několikanásobný, a řidič má ve svém voze úplně jinou součást, než za kterou si zaplatil s vědomím, že mu vydrží delší dobu. Proti této situaci se mohou majitelé vozidel chránit tak, že si vyžádají přímo od servisu fakturu a krabici od použitého náhradního dílu.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1205 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Klíčové důvody, proč byli Vikingové tak úspěšní při svých nájezdech na osídlené vesnice. Moment překvapení byl triumf
Události247.cz
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě.cz
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz.cz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok