Jaký tlak v pneumatikách pomůže řidičům vyhnout se v zimě nehodě

Zima je nebezpečná nejen tím, že vozovka může namrznout a klouzat, nebezpečí vás vystavuje i tlak v pneumatikách, který se v zimě mění.

Zima – tlak v pneumatikách i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Nejlepším způsobem, jak zjistíte, na kolik si máte gumy nafoukat je kontrola sloupku mezi předními a zadními dveřmi, uživatelské příručky, popřípadě jinde na autě nebo v dokumentech. Ovšem jednou správně dofouknout kola nestačí, v zimních měsících vás totiž ovlivňují okolní vlivy, především pak teplota, která při poklesu způsobuje úbytek na objemu ostatních těles.

Jak závažný je to problém?

Pokud si kola nahustíte v garáži, která je vytopena do pokojové teploty a vyjedete s autem ven na mráz, může se tlak v duších snížit až o 20 %. To znamená, že vaše pneumatiky, které měli po nafoukání tlak 2,2 baru mohou venku svůj objem na hodnotu 1,8. O této skutečnosti častokrát ani nemusíte vědět a na silnici tak vyrážíte s koly, která odpovídají stavu po defektu.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Nejen že ztrácíte značnou část přilnavosti, vaše pneumatiky se budou chovat jako vyfouknuté, budou zploštělé a vy tak ztrácíte kontrolu nad vozem. Auto se bude potom chovat podobně, jako byste ve vysoké rychlosti najeli na velkou kaluž a začnete ujíždět do strany. Mimo to se vám tato gumy budou sjíždět nerovnoměrně, hrozí jim větší poškození a zároveň budete mít i větší spotřebu, kvůli odporu.

Nemusí to být vždy na škodu

Některé rady odborníků říkají, že na souvislou sněhovou pokrývku jsou lehce podhuštěná kola naopak ideální, díky tomu, že splasknutá mají větší kontaktní plochu a snáze se zakousnou do sněhu. Na druhou stranu toto rozhodnutí znamená zvýšení spotřeby pohonných hmot a po návratu na rovnou cestu nezasypanou sněhem se vystavujete nebezpečím, která jsou uvedená v předchozí části textu.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Nezanedbávejte tedy kontrolu tlaku ve vašich pneumatikách, abyste tak nemuseli každou sezónu kupovat nové, neojeté, a abyste se zbytečně nevystavovali nebezpečí. Pokud byste cítili potřebu si kola podhustit kvůli strachu z velkého množství sněhu, zvažte ještě předtím raději použití sněhových řetězů, anebo zainvestujte do takových pneumatik, které budou mít dostatečně hluboký dezén.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články