Japonské značky se spojily, aby vytvořily nejdokonalejší spalovací motor všech dob. Chtějí změnit svět

Spalovací motory mají budoucnost a my si to myslíme také. Konsorcium japonských automobilek „posílené“ o Yamahu/Kawasaki chce postavit nejlepší motor všech dob.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Tak konečně. Po letech nelítostných konkurečních bojů o každý japonský jen a o každou porci suši si inženýři z Toyoty, Subaru a Mazdy sedli kolem jednoho stolu. A nalili sobě saké a domluvili se, že dají hlavy dohromady. A postaví opravdu dokonalý spalovací motor, aby tím trochu zacpali ústa všem těm elektrofanatikům. A jak řekli, tak udělali. Tedy, ten zmíněný stůl byl spíše CAD systém v počítačích a to saké byl spíš čaj, ale i tak je to pokrok.

K automobilovým značkám i výrobci motocyklů

Ke zmíněným třem mohykánům se přidali ještě motocykloví výrobci Kawasaki a Yamaha. Speciálně posledně jmenovaná firma má s motory pro automobilky bohaté zkušenosti, malou a „točivou“ 1.25 Zetec ve třetí generaci Fiesty počínaje a působivým osmiválcem 4.4 ve Volvu S80 a XC90 konče. Navíc s přesahem do hudebních nástrojů. Ostatně ve znaku má tři zkřížené ladičky, to hovoří samo o sobě. Všichni se shodli na jednom: konec spalovacích motorů je nesmysl.

iZdroj fotografie: Volvo

To asi není nic překvapivého s ohledem na to, že všichni uvedení mají na produkci vozidel se spalovacími motory postavenu globální existenci. Byť Toyota je už dob prvního Priusu „hybridní“ a tyká si tedy i s elektromotory, jejím hlavním oborem je stále motor, ve kterém probíhají jednotlivé fáze spalovacího procesu. A je jedno, jestli je palivem benzín, nebo vodík. Navíc argumentace pro zachování spalovacích motorů není jen technická, ale i sociální.

Sociální rovina ukončení výroby spalovacích motorů

Pojďme se na ní podívat blíže. Jak řekl šéf Toyota Motor Corporation, Akio Toeda, při zastavení výroby spalovacích motorů a na ně navazující výrobě automobilů přijdou o práci miliony lidí. V celosvětovém měřítku pak půjde ještě o výrazně větší čísla. Což v nynější době, zmítané (už snad) odchozivším Covidem a doufejme co nejdřív ukončenou válkou na Ukrajině není nic, o co by svět asi stál. Klid a stabilita je to, co potřebujeme ze všeho nejvíc. Nikoli sociální nepokoje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když k tomu přípočítáme vysoké ceny nových elektromobilů, které jsou bez dotací pro mnoho motoristů nedostupné (a dotace navíc samozřejmě nejsou „dárek“, zaplatíme je ve finále všichni, každý svým dílem) jeví se tak mohutně protlačovaná cesta elektromobility jako ještě více nesmyslná. Pokud to tedy ještě vůbec jde. A nic na tom nezmění ani Elon Musk, ani Evropská unie, ani nadšení některých elektrofanatiků. Se změnou technologií a cen se možná karta otočí, zatím to tak ale opravdu nevypadá.

Myslíte, že ukončení výroby spalovacích motorů je nesmysl?

Zdroj: Toyota
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články