Japonsko zakazuje používání telefonů na chodnících a ulicích. V zájmu bezpečnosti

                   

Chodec se sluchátky, který sleduje jenom displej svého mobilního telefonu. To je velmi rizikový účastník silničního provozu, hlavně ve chvíli, kdy se rozhodne přecházet vozovku. Někde proto vznikají různá osvětlení chodníků, aby takový člověk viděl, že se blíží k rizikovému místu, a jinde jdou ještě radikálněji.

Zákaz používání mobilních telefonů

Onen radikální krok nastává v Japonsku. Ne v celé zemi, ale ve městě Yamato. To se rozhodlo bojovat proti tomu, co dnes trápí snad každé velké město. Neukáznění chodci, kteří nijak nevnímají, co vše a co přesně se kolem nich děje. Sledují svůj mobil a tak mohou způsobit dopravní nehodu. A jsou to právě oni, kdo z ní vyjde nejhůře.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Platnost od července

Vedení města Yamato se rozhodlo pro tento radikální krok hlavně z důvodu, aby se snížil počet nehod, které mají na svědomí nepozorní chodci. Lidé tak budou mít při chůzi na ulici a chodníku zakázáno používat svůj mobilní telefon, což by je mělo donutit více sledovat to, co se kolem nich děje. Hlavně potom okolní provoz, nejenom tam, kde se rozhodnou přecházet. Tento zákaz není sci-fi, ale je to realita. A ta nastane celkem brzy, jelikož s platností se počítá už od letošního července.

Sankce nejsou známé

Jaké budou sankce za použití mobilního telefonu na chodnících tohoto japonského města, zatím není známé. Součástí tohoto zákazu má být také masivní kampaň, která na něho upozorní. A to jak ve formě různých plakátů a letáků přímo v ulicích, tak i tím způsobem, že by měla obyvatelům města přijít i SMS zpráva právě s informací o tom, že při chůzí na chodníku by měli svůj mobilní telefon nechat raději v kapse, nebo raději v tašce.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nakolik efektivní tento zákaz bude, to si musíme ještě počkat. Fakt je ale takový, že chodci zaměřeni jenom na svůj telefon jsou strůjci mnoha nehod, proti kterým se města snaží bojovat. Většinou spíše nenásilnou formou a toto je první radikální krok. Pokud se osvědčí, možná jich bude v budoucnu více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články