Lze míchat jednotlivé typy a značky motorových olejů? Záleží na několika důležitých faktorech

Míchání jednotlivých motorových olejů je často řešené téma. Obecně se veřejnost dělí na dvě skupiny, přičemž každá si zastává svůj názor. Ne každý je však pravdivý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správně zvolený typ, značka a množství oleje je nejdůležitější krok, který můžete udělat pro maximální životnost motoru svého automobilu. Často řešeným tématem je otázka, jestli se dají jednotlivé oleje v motoru míchat. Jedni řidiči tvrdí, že ano, druzí zase, že ne. Objevují se různé teorie, že se olej po smíchání srazí a motor se zadře. Do jisté míry mají pravdu obě skupiny, avšak každá za jiných okolností.

Moderní motory jsou navrženy pro syntetické oleje

V dnešní době jsou moderní motory navrženy podobně. Do všech se používá syntetický olej, který se dá bez problému míchat, protože má velmi podobné složení. Nehrozí tak žádné sražení a zadření motoru nebo podobná věc. Žádný výrobce oleje by si v dnešní době nemohl dovolit vyrobit produkt, který by s těmi ostatními oleji nebyl mísitelný. Je však důležité dát si pozor na to, jakou viskozitu oleje váš motor vyžaduje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatné smíchání představuje problém

Za určitých okolností totiž může představovat problém i samotné smíchání dvou olejů. Pouze však v případě, že se mícháním vytvoří produkt s nedostatečnou viskozitou. Následně dochází k horšímu mazání a zároveň i opotřebením motoru. Pokud se tedy chystáte smíchat jednotlivé motorové oleje, bude nejlepší, když si zjistíte viskozitu toho původního a k němu přidáte olej se stejnými nebo lepšími hodnotami. Zajistí se tak minimálně stejné nebo ještě lepší mazací vlastnosti. Přes to všechno se takový způsob nedoporučuje a je lepší používat přímo jeden typ udaný výrobcem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy nemíchat jednotlivé oleje

Přestože jsou v dnešní době všechny moderní syntetické oleje mísitelné, najdou se stále motoristé, kteří tvrdí opak. Většinou však vycházejí ze zkušeností z dob, kdy se opravdu muselo dávat pozor, co slijete dohromady. Tyto problémy hrozily především v době začátku syntetických olejů, kdy nebylo dobré je míchat s předchozími minerálními mazivy. Modernější a lepší oleje totiž mohly u starých automobilů uvolňovat karbonové úsady a následně ucpávat kanálky.

Podle čeho volíte motorový olej?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem