Stačí jedná čára fixem a řidič přijde o řidičský průkaz. Policie je v tomto směru nesmlouvavá

Na registrační značku nelze nic lepit ani ji jinak upravovat. Stačí minimální změna a policejní hlídka zakročí pokutou a zákazem řízení.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autoživě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autoživě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autoživě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autoživě
Další 0 fotografie
                   

Jak předejít pokutám za špatné parkování? Respektive jak neplatit za parkování na parkovacích zónách zadarmo. To je věčné téma pro řidiče, kteří ve velkých městech stojí tváří v tvář konfrontaci omezených parkovacích kapacit. Anebo ani to, prostě jen nemají šanci žít normálním životem motoristy. Někteří řidiči se uchylují k praktikám, které jsou na hranici zákona. Anebo jsou už mnohdy za hranou.

Úprava SPZ je nelegální, hrozí vysoká pokuta a ztráta řidičáku

Tak jako čtenář Jirka, který nám poslal do redakce „návod“ na to, jak se vyhnout placení pokut. E-mail přišel do redakce 11. 4. 2024, my jsme se jej rozhodli po přečtení zveřejnit v plném rozsahu. „Přišel jsem na to, jak neplatit pokuty,“ píše pan Jirka. „Stačí, když zaparkuji a černým fixem na nástěnky přepíšu číslo na SPZtce,“ dodává čtenář. Údajný fígl je v tom, že fix není permanentní. „Stačí pak setřít jednu čáru a z osmičky je zase nula,“ dodává Jirka.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autoživě

My s tímto samozřejmě nesouhlasíme. A čtenář evidentně neví, s čím si zahrává. Minimální úprava registrační značky na vozidle může mít totiž mnohem závažnější následky, než by si řidič mohl představit. Nejde jen o čísla a písmena jako taková. I když se zdá, že drobná změna, jako je přelepení unijního symbolu či změna barvy pole na značce, není nic závažného, ve skutečnosti jde o porušení zákona a může to mít právní důsledky.

Nové digitální „chytré SPZ“ budou za měsíční poplatek 200 Kč. Přinesou ovšem klíčové výhody

Na první pohled je to nevinná věc. Stačí vzít omyvatelný fix a udělat z jednoho čísla či písmena jiné. V reálu je to ale podvod, respektive přestupek. A je třeba vědět, že policie, pokud na takové auto narazí, začne jednat. A to nejenom když auto „chytne“ během jízdy. Ale i když náhodně objeví automobil zaparkovaný. Anebo, a to je pravděpodobná věc, když nějaký občan zaparkované auto s upravenou registrační značkou nahlásí. Nejde teď o to, že by došlo k trvalé modifikaci tabulky jako takové, ale i to je nelegální.

Kdo nemá rád EU, má smůlu. Přelepovat hvězdičky nelze

V České republice je registrační značka majetkem státu a její úprava je přísně zakázána. I zdánlivě neškodné změny, jako je přelepení symbolu EU nebo změna barvy pole, jsou považovány za nezákonnou úpravu státního majetku. Pokud řidič provede jakoukoli úpravu registrační značky, může být potrestán vysokou pokutou, která se pohybuje od 5 000 Kč do 10 000 Kč. Navíc hrozí i ztráta řidičského oprávnění na dobu od 6 do 18 měsíců. I přesto, že někteří majitelé aut mohou tvrdit, že úprava značky nepředstavuje žádné nebezpečí, není to pravda.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Změny na registrační značce jsou porušením zákona a řidiči se nemohou spoléhat na to, že je policie přehlédne. Pokud policista při kontrole zjistí, že registrační značka byla upravena, může udělit pokutu bez ohledu na to, zda je značka stále čitelná nebo ne. Je znám nejeden případ, kdy policisté narazili na registrační značku, která byla zjevně poškozena a upravena. Jeden majitel vozidla tak dokonce vyřešil ztrátu registrační značky.

Tím, že si z cizí nalezené registrační značky pomocí přelepení jinými čísly vyrobil novou. To je skutečně neslýchané. A opět, také nelegální. Řidič je tak podezřelý ze spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Zjevně řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.

Jedna čára, z nuly je osmička a řidič ve velkých problémech

To je prostě problém, kdy někteří zoufalci nejenže upravují registrační značky, ale dokonce je nahrazují zcela nepůvodními značkami, které si vytvoří sami. Riskují vážné právní následky, včetně ztráty řidičského oprávnění a právních postihů za padělání státního dokladu. Čtenáři, a všem jemu podobným, lze jen doporučit okamžitě s takovýmto jednáním přestat.

Galerie

Další 0 fotografie

Upravili byste si SPZ?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články