Jedno auto na celý život? Mechanici mají jasno: Dvě značky, které neznají poruchy a jezdí bez servisu

V dnešní době, kdy všechno stárne rychleji než jogurt v lednici, je otázka jednoduchá: Jaké auto si pořídit, aby vydrželo roky a člověk s ním nemusel věčně jezdit po servisech?

i Zdroj fotografie: RomanM82 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Odpověď vás možná nepřekvapí – ale rozhodně potěší. Jde o značky Toyota a Lexus – alespoň tak to vidí automechanici, které jsme vyzpovídali. Ano, Japonci. Ti, kteří si na první pohled nepotrpí na parádu, ale když přijde na kvalitu, nechávají ostatní značky daleko za sebou.

Japonci to prostě umí. A není to náhoda

Na japonských autech je podle nás zvláštní zejména jedna věc – nejsou otravná. Nestojí vás nervy ani majlant, nesvítí u nich každou chvíli kontrolka s nějakým varováním a neotravují s nejrůznějšími poruchami, které by vás donutily sáhnout do rezerv (nebo alespoň ne příliš často). Toyota je v tomhle zkrátka sázkou na jistotu.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

A zmiňovaný Lexus? To je podle nás prostě jen taková Toyota v obleku. Stejná technika, ale víc pohodlí, víc klidu na cestách a pocit, že řídíte něco výjimečného (mimochodem to poslední je podle názoru naší redakce přesně tím důvodem, proč tuhle značku tak často vídáme v nejrůznějších filmech). Jasně, je to o něco dražší – ale jak se říká, za kvalitu se platí. Navíc tady se neplatí zbytečně – Lexusy prostě fungují.

V čem je to kouzlo?

Co tedy dělají Japonci jinak než ostatní automobilky? Shrnuli jsme vám to do třech přehledných bodů.

  • Kvalita výroby: Japonci si potrpí na to, aby všechno lícovalo, těsnilo a fungovalo, jak má.
  • Jednoduchost: Nepředhánějí se v tom, kdo napere do auta víc „chytré elektroniky“ (která stejně jednou zkolabuje, jak už mnozí z nás na vlastní kůži poznali – v téhle zemi je to trochu paradox, ale funguje to).
  • Funkčnost převažuje nad prvním dojmem: Tlačítka jsou možná větší, design někdy strohý, ale všechno dává smysl a funguje (i za tmy a v rukavicích).

A co říkají mechanici?

Ptali jsme se těch, kteří opravují auta celý život. A odpověď byla jasná: Ne že by se nikdy nic nerozbilo – ale když už něco odejde, není to motor nebo převodovka, ale nějaká drobnost. Navíc náhradní díly na Toyotu i Lexus jsou dostupné a levné. A to je v dnešní době opravdu malý zázrak (a rozhodně velmi příjemný bonus). Pokud tedy sháníte spolehlivou ojetinu, jděte právě k těmhle značkám.

V jakém autě jezdíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články