Zámek zadních dveří auta: Umožní, aby šly otevřít pouze zvenku. Při nehodě je nevýhodou

O tom, kdo vystoupí nebo nevystoupí z auta, rozhoduje řidič. Pokud chce, zůstane cestující vzadu uzamčen ve voze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zadní dveře mnoha moderních automobilů ukrývají malí přepínač, obvykle označený samolepkou s piktogramem baculaté postavy. Ta má bezpochyby představovat dítě. Jde totiž o takzvaný dětský zámek, byť jeho využití lze rozšířit i mimo oblast nezletilých. Kromě dětí lze použít mechanismus pro zabezpečení dospělých, v určité situaci, věku či zdravotní kondici. Ve všech případech jde o zvýšenou bezpečnost a zamezení nežádoucího otevření dveří.

Většina dnešních aut má zámek zadních dveří ve výbavě

Dnešní automobily disponují širokou paletou bezpečnostních systémů a asistentů, mnohdy vysoce sofistikovaných, elektronických, ovládaných řídícími jednotkami. Dětský zámek je jednoduchá mechanická pomůcka, která si ovšem svou důležitostí nezadá s adaptivním tempomatem nebo monitorováním slepého úhlu. Zámek se přepíná jednoduchým kolíčkem, tím že se tento posune z jedné polohy na druhou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možné je také koncepce otočného přepínače či jiného mechanismu, například kroužku s drážkou pro klíč či šroubovák. Vždy se volí mezi dvěma polohami, odemčeno a zamčeno. Po aktivaci zámku nelze otevřít dveře zevnitř, když cestující zatáhne za kliku, dveře zůstanou zavřené. Jde o to, aby dítě samo od sebe neotevřelo dveře a nevypadlo z auta nebo je prostě samo neopustilo.

Dveře jsou zamčené a jdou otevřít pouze zvenku

Přesné instrukce najde motorista v příručce nebo manuálu auta. Nejde ale jen o děti, zámek lze využít i při jízdě s dospělými spolucestujícími. Například když člověk veze někoho pod vlivem alkoholu. Opilec může mít někdy tendence a chuť, tedy chuť opustit automobil. Dětský zámek mu v tom zabrání. Také se dá použít při transportu duševně nemocných nebo starších osob, který by nemusely vědět, co dělají a mohly by se ohrozit tím, že by otevřely dveře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhý rozměr je, že nemusí jít nutně o to, že by někdo chtěl z auta odejít, ale dětský zámek eliminuje omezení a ohození chodců, jiných aut, cyklistů. To se opět týká jak dětí, tak i dospělých na zadních sedadlech. Pokud má někdo problém se soustředěním a mohl by po zaparkování nečekaně otevřít dveře a srazit třeba někoho na jízdním kole, dětský zámek tomu předejde. Je zde ovšem jedna nevýhoda, nebo spíše vlastnost.

Nevýhoda je omezenost pohybu v případě nehody

Pokud dveře nejdou otevřít, tak to znamená sice bezpečnost, ale také omezenou mobilitu a možnost úniku ze zadního místa v případě nějaké nehody či kolizní situace. Dá se stáhnout okénko a dveře otevřít klikou zvenku. Ovšem musí fungovat elektřina, nesmí být dveře poškozené, a to se v případ nehody může stát. A někdy na to nemusí být čas. Je tedy zapotřebí myslet na to a používat dětský zámek tak, jak je zapotřebí a myslet na to, že v určitých situacích může být cestující vzadu uvězněn.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zámek může mít řadu podob a označení. Někdy je to viditelná páčka přesahující plochu dveří. Jindy se může jednat o plastový otočný ovladač. Zámek může být v podstatě neoznačen, ale také může být vybaven prolisem ve tvaru dítěte. Nebo oblepen samolepku, jak již bylo řečeno. U novějších vozidel může být zámek aktivován elektricky tlačítkem z místa řidiče, ten nemusí pro otevření zadních dveří vystupovat z vozu.

Používáte dětský zámek?

Zdroj: Škoda Auto
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články