Jeep Wrangler selhal v nárazových testech. Jako první v historii se převrátil

                   

Nárazové testy nedělá jenom Euro NCAP. Existují také testy IIHS. Zatímco první jsou spojeny s evropským trhem, tak ty druhé jsou spojeny s trhem americkým. I když o IIHS často moc neslyšíme, je třeba říci, že k testům podle stanovených standardů dochází už 60 let. Nikdy se však nestalo to, co právě nyní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Testování vozu Jeep Wrangler

Měl to být test jako každý jiný. Tím vozem, u kterého se měla otestovat bezpečnost, byl Jeep Wrangler. Jedním z testů je také ten nárazový, který je u IIHS specifický tím, že vozidlo naráží do překážky, která však svou šíří neodpovídá velikosti vozidla, ale je podstatně menší. Takto probíhají testy i u jiných vozů a v rámci testovací metodiky IIHS nejde o nic netradičního. Cílem tohoto testu je zkontrolovat a zjistit, jak se chová auto, pokud je náraz směřován jenom na určitou část jeho karoserie.

Auto se převrátilo

A co se stalo po tom, co se proti překážce rozjel Jeep Wrangler? Něco, co ještě nikdy. Toto auto, které na první pohled působí velmi robustně a také bezpečně, se převrátilo. V tu chvíli se objevila pochopitelná otázka, zda je takové auto bezpečné, nebo nikoliv. Zda riziko pro cestující není vlivem převrácení až příliš velké? Přitom pokud jde o chování deformačních zón, nebo bezpečnost testovanou na figurínách, stál si Jeep Wrangler velmi dobře.

Automobilka se k testu vyjádřila

Když se zprávu o tom, jak se Jeep Wrangler v testech IIHS zachoval, zareagovala na to samotná automobilka. Tedy lépe řečeno skupina FCA. Ta se rozhodla provést své vlastní testy, po kterých zůstal vůz po každém daném nárazu na kolech.

iZDROJ FOTOGRAFIE: IIHS

A přišlo také vysvětlení toho, co vedlo k situaci, že se auto převrátilo. Prý bylo špatně připojeno a upevněno v rámci pojezdové dráhy, na které auto získává před střetem potřebnou rychlost. Ze strany IIHS tedy došlo k opakování tohoto testu s upevněním vozu tak, jak doporučuje FCA. A co se stalo? Auto se při nárazu převrátilo znovu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články