Jezděte úsporně: Takto ušetříte nemalé množství paliva

                   

Jezdíte často a zdá se vám, že za pohonné hmoty utrácíte až příliš mnoho finančních prostředků, které by se daly úspěšně využít ve zcela jiných oblastech? Existuje několik doporučených technik, jak u vašeho vozu zajistit minimální spotřebu paliva, stač se jen naučit správně vnímat aktuální potřeby motoru a způsob jízdy přizpůsobit jeho technickému řešení. Jak na to?

Pravidla pro úsporné řízení

Motor automobilu je konstrukčně sestaven tak, aby plynulá jízda minimalizovala spotřebu paliva, což se promítne zejména do:

  • celkové ceny provozu automobilu
  • vlivu řízení na životní prostředí
  • opotřebení motoru i dalších součástí pohonného systému

Pravidla pro úsporné řízení vyvinul Gerhard Plattner, který v současné době drží světový rekord v této oblasti. Vychází především ze skutečnosti, že moderní auta jsou na nízkou spotřebu přímo designovaná a je tedy nutné respektovat jejich technické provedení. Zde je pár tipů, které jsou tajemstvím jeho úspory na spotřebě.

Minimální zrychlování a prudké zpomalování během jízdy

Každý větší nápor na motor se projeví na rychlé spotřebě většího objemu paliva. Snažte se jezdit co nejplynuleji a brzdy i plyn využívejte minimálně, jde-li to. Brzděte raději motorem na delší vzdálenost – je ovšem nutné sledovat silnici a dění na vozovce.

Při jízdě je potřeba hlavně předvídat, vyhýbejte se vysokým otáčkám

Dobrá znalost aktuální situace a soustředění jsou základem jak plynulé jízdy, tak úspor. Pokud víte, že byste měli brzo začít přibržďovat (například kvůli semaforu), zpomalujte postupně pomocí motoru a zkuste dojíždět zbývající vzdálenost tak, abyste nemuseli zastavit. Udržujte motor správným řazením na nízkých otáčkách během celé jízdy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Využívání funkce stop/start a provoz v zimních měsících

Vypínání motoru při delším čekání (na přejezdech či semaforech) je vhodné, jelikož v této době jede na prázdno a spotřeba paliva je bez efektu. Ideální je implementace funkce stop/start, která bude zapínání a vypínání motoru při jízdě řídit za vás. Pokud auto startujete v chladných podmínkách či po delším klidu, nenechávejte motor rozehřát – u nových modelů (na rozdíl od starších vozidel) motor již nepotřebuje delší dobu prázdného provozu, aby správně fungoval – moderní materiály a technologie teplotní rozdíly snadno překonají.

Auto by mělo být na jízdu připraveno, zbavte se nadměrné zátěže

Optimální jízda z hlediska spotřeby je taková, která se maximálně přizpůsobí podmínkám i schopnostem vozidla. Nevozte s sebou nadměrné náklady ani automobil nevybavujte přídavným vybavením, které ruší jeho aerodynamický tvar (střešní nosič na kola). Při vozovce s různým výškovým profilem využívejte úseků klesání pro nabrání rychlosti. Kontrolujte tlak v pneumatikách a udržujte jej na dostatečné úrovni – nízký tlak způsobuje nesprávný pohyb pneumatiky po vozovce a nadměrný odpor pohybu vozidla.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Minimalizace vyžití vybavení, které má vliv na spotřebu

Jedná se především o používání klimatizace – tedy vychlazování a vytápění interiéru. Snažte se co nejvíce tepelnou pohodu v interiéru regulovat přirozeně. Nejenže tím výrazně snížíte spotřebu automobilu, ale bude to také prevence případných onemocnění, jejichž původem jsou náhle teplotní změny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články