Jízda s propadlou technickou nemusí být problém. EU prodloužila lhůty

                   

Vlivem karantény v uplynulých měsících došlo k řadě nutných sekundárních opatření, které se projevily na každodenním životě nás všech. Koronavirus doslova zastavil na několik měsíců svět a způsobil celkové zpomalení celé ekonomiky a transformaci jejího charakteru s výrazným důrazem na využívání virtuálních nástrojů. Celé společnosti převedly svou činnost do domácího vězení, kde to šlo, děti si prodloužily prázdniny a učitelé byli nuceni vymýšlet způsoby, jak se se svými žáky spojit a zachovávat alespoň zlomkový dohled na jejich vzdělávání. Lékaři museli narychlo budovat speciální provozy a pracovali na velmi dlouhé směny.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Také pro pracovníky státní správy se stala karanténa závažným limitem, který jim přidal práci, a kvůli nemožnosti komunikace v přímém kontaktu bylo potřeba připravit alternativní řešení pro běžné úkony, které jinak plynule navazují na stanovené legislativní lhůty. Jednou z oblastí, která byla takto zasažena, bylo i vydávání a obnovování důležitých identifikačních dokladů. Proto přišli zástupci Evropské unie s novým nařízením, které pomůže překlenout dobu nutnou pro vybavení nových dokladů a ověřených dokumentů, aby ulehčila náporu, který při plněný zákonných povinností hrozil vypuknout hned na několika frontách.

Koho se prodloužení lhůt týká

Řidiči díky nařízení č. 2020/698 mohou používat řidičský průkaz s propadlou dobou platnosti, nebo průkaz profesní způsobilosti využívat ještě dalších 7 měsíců od data, kdy došlo k ukončení platnosti v případě, že se toto datum nachází mezi 1.3.-31.8. 2020. Pokud tedy máte řidičský průkaz s takovou platností, nemůžete být postižení za jeho propadnutí dalších 7 měsíců od uvedeného data. Trochu jinak na tom ovšem jsou majitelé vozidel.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak je to s propadlou technickou

Pro revize jízdních a technických vlastností platí obdobné úlevy. Zatímco ovšem provedení Státní technické kontroly a obnovení povolení je požadováno do sedmi měsíců od data poslední kontroly, jejíž platnost by vypršela ve stanovené době, kontrola tachografu je opatřená toleranční lhůtou pouze 6 měsíců. Přijetím tohoto nařízení se stát snaží pomoci zejména všem institucím, které se zabývají danou administrací a současně také řidičům a majitelům vozidel, jež by čekal, postih za to, že neměli možnost obnovení platnosti dokladů ve stanovené lhůtě realizovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články