Jízda s propadlým řidičským průkazem v ČR bez pokuty

                   

Skončila vám platnost řidičského oprávnění a bojíte se, že budete muset strávit dlouhé hodiny na úřadě kvůli náporu, který se při téměř úplném rozvolnění omezujících opatření nyní na dané instituce vyvine? Nezoufejte! Podle nového nařízení vlády se automaticky prodlužuje platnost všech řidičských průkazů (i platnosti dokladů pro řidiče z povolání) o další sedmiměsíční toleranční lhůtu, která znemožní postih používání těchto dokladů v případě, že jejich platnost skončila po 1. únoru 2020. Primární snahou tohoto nařízení je rozvolnit předpokládaný tlak žádostí, který by jinak vznikl ihned po přijetí standardní úřední doby institucí zabývajících se jejich vydáváním, a také ulevit řidičům (soukromým i profesionálním), kteří prakticky neměli možnost nový doklad získat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pro koho prodloužení lhůtu platí

Dle příslušného nařízení Evropské unie (2020/698) byla u všech dokladů spojených s řízením vozidel prodloužena platnost, pokud uplynula v intervalu od 1.2.2020 do 31.8. 2020. Jízdní doklady tak bude možné vyměnit až do sedmi měsíců od data platnosti uvedeného na daném dokladu. Jedná se především o následující doklady:

  • řidičské průkazy
  • platnost pravidelného školení profesní způsobilosti
  • doklad o získání profesní způsobilosti

V případě kontroly jízdních dokladů tak bude ke lhůtě platnosti, která v uvedeném období skončila připočteno dalších sedm měsíců. Orgán státní správy tak věří, že díky tomuto opatření budou mít lidé dostatek času doklady obnovit a celý proces tak nebude přetížen požadavky. Zároveň se nemůže stát, že řidiči, kteří byli nuceni vozidlo využívat pro profesionální potřeby a činili tak navzdory propadlému dokladu ověřujícímu jejich způsobilost, budou postiženi. Možnost obnovy v tomto případě bylo totiž výrazně omezená.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jakých dalších oblastí se nařízení týká

Kromě prodloužení lhůty platnosti dokladů opravňujících k řízení motorového vozidla je nařízení vztaženo také na splnění podmínek Státní technické kontroly. Majitelé vozidel tak budou mít nově lhůtu pro realizaci měření prodlouženu o 6-7 měsíců v návaznosti na konkrétní nutný úkon. Toto prodloužení platí stejným způsobem a pro stejné období vypršení platnosti jako u jízdních dokladů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články