Jízda v elektromobilu může zvýšit riziko nehody. Důvodem je motor

                   

Elektromobily mají být budoucností automobilismu. Přinášejí však i řadu problémů. Jedním z nich je zvýšené riziko nehodovosti. To bude mít na svědomí právě elektromotor a jeho vlastnosti při rozjezdu.

Ať už elektromobilům věříte nebo ne, situace je taková, že automobilky tlačí jejich vývoj kupředu. Neustále se snaží zvyšovat dojezd a snižovat cenu, což je kombinace která pomůže k oslovení většího počtu zájemců. Nutno však dodat, že spolu s elektromobily se může zvyšovat i riziko nehod. Důvodem je právě elektromotor a jeho vlastnosti.

Problémem je zrychlení

U malých městských aut s nižším výkonem je riziko nehody podobné, jako u běžných automobilů se spalovacím motorem. U lepších elektromobilů, které nabídnou i zajímavý výkon už riziko nehody stoupá. U skutečně špičkových elektromobilů může dokonce stoupat až o 40 procent. Přesně takové jsou závěry odborníků z AXA. Právě ti uvádějí, že lidé nejsou na vlastnosti výkonných elektromotorů zvyklí. Ty nabídnou maximální točivý moment hned po sešlápnutí plynu. To může způsobit nečekanou akceleraci vozu, která podle odborníků může vést k nehodě.

Komplikací je také rekuperace energie

Druhým důvodem, který může vést k větší nehodovosti je takzvaná rekuperace. Většina vozidel se spalovacím motorem po uvolnění plynu takzvaně plachtí, tedy dojíždí bez výraznějšího zpomalování. U elektromobilů je však zvykem využívat rekuperaci, která pomáhá dobíjet baterii. Při nastavení maximální rekuperace začne po uvolnění plynu vozidlo intenzivně brzdit, což může být pro řadu řidičů neočekávaná situace, kdy mohou nestandardně zareagovat, což může opět vést až k možné nehodě.

Rizikem jsou i moderní asistenty

Třetím problémem je použití různých moderních asistentů. Ty nejsou v kvalitních elektromobilech nic výjimečného. Tyto asistenty mají řidičům primárně pomáhat. Problémem však je, že na ně řada lidí příliš spoléhá, což je velká chyba. Přestávají se věnovat řízení a neuvědomují si, že asistent nemusí být stoprocentní. V případě jakékoliv komplikace řidič vozu nestíhá převzít řízení a adekvátně zareagovat, což je další důvod pro vznik možné kolize. Zde samozřejmě musíme dodat, že problém s asistenty se netýká nutně jenom elektromobilů, ale i luxusních a plně vybavených vozidel se spalovacími motory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články