Kabeláž v autech je dnes nutností. Co jste o nich nevěděli? Tato fakta vás překvapí

                   

Bez různých kabelů se dnes v autě jednoduše neobejdete. Přenášejí nejenom energii, ale přenášejí také informace. Doba, kdy jich bylo skutečně „jenom pár“ je dávno pryč. Aktuální vozy jsou doslova prošpikované elektronikou a tak množství kabelů stoupá. Čísla, která vám ukážeme, vás však rozhodně překvapí.

Miliardy různých kombinací

Je tomu skutečně tak. Když se u některých vozů podíváme na to, kolik variant jednotlivých svazků může mít jeden automobil, je jich až 400 miliard kombinací. Přesně to tvrdí Volkswagen u svého modelu Golf. Počet možných kombinací záleží především na konkrétní výbavě. Nutno samozřejmě dodat, že prakticky by k něčemu takovému došlo v případě, že by každá výbava byla volena individuálně. A tak by musel být vždy veden konkrétní svazek.

Kilometrové délky kabelů

Jdeme na další zajímavost. A to takovou, že délka všech kabelů ve vašem voze se může měřit až na kilometry. Není zase až tak nic výjimečného, že celkem může být ve vašem autě přes 2 kilometry různých natažených kabelů. A dá se očekávat, že s dalšími elektronickými prvky bude počet stoupat.

Stovky různých typů kabelů

Unikátní je, že se liší i typy kabelů, které mohou být ve vašem voze vedeny. Myslíte si, že jich je maximálně na několik nižších desítek druhů? Je to velký omyl. Opět nemusí být nic výjimečného, pokud je ve vašem autě vedeno na 200 různých druhů kabelů. To vše jenom proto, že každý má jiné vlastnosti a logicky se tak hodí opět k jinému účelu.

Miniaturní kabely

I když je to jenom kabel, neměl by být velký a neměl by nikde překážet. A vzhledem k délce a množství hraje spotřeba materiálu také významnou roli. Některé kabeláže ve vašem voze tak mohou být opravdu miniaturní – tedy tenké. Můžete zde najít kabely, které mají celkem 7 žil a přitom nemají průměr větší něž 1 milimetr. I s těmito parametry jsou schopny spolehlivě přenášet všechny informace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články