Kamera zachytila instantní karmu. Zloděj se pokusil ukrást auto a skončil pod jeho koly

Co dělal při přepadení, když chce parta lupičů ukrást auto? Podle video je efektivní zloděje přejet nebo postříkat benzínem.

i Zdroj fotografie: S vědomím HamsterGrizzly
                   

Záběry ve sestřihu z bezpečnostních kamer mohou sice na první pohled působit komicky, ale o žádnou legraci nejde. Je třeba si uvědomit, že ve většině případů mířila na řidiče kradeného auta nabitá zbraň, nebo dokonce zbraní několik. I když šlo pachatelům primárně o krádež, a ne o vraždu, stačilo, aby se něco zvrtlo, a situace mohly skončit tragicky. Přepadení je vždy silně stresující zkušenost, dá se na ni vůbec nějak připravit?

Přepadní je stresující, připravit se (ne)lze

Nejprve je korektní zmínit že u nás k přepadením se zbraní v ruce za účelem odcizení auta tolik nedochází. Kriminalita není u nás v tomto ohledu tak smutná jako například v jihoamerických státech. A u nás máme běžné obyvatelstvo poměrně masivně ozbrojeno. Jako v jedné z mála zemí světa mohou čeští obyvatelé držet a nosit legálně zbraň. To se pak hůře krade a přepadává, na rozdíl třeba od Velké Británie, kde je nelegální mít nejenom pistoli, ale i nůž, nebo dokonce šroubovák.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na záběrech videa je vidět často se opakující modus operandi. Skupina pachatelů zablokuje řidiče v jeho autě, pohrozí mu zbraní, přinutí ho vystoupit z auta, jeden ze zlodějů nasedne jako řidič do ukradeného vozu a všichni rychle odjedou z místa činu. To je tedy záměr, sestřih je seskládán ze situací, kde zloději dostali za vyučenou. Třeba tím, že je okrádaný začal na čerpací stanici okamžitě kropit benzínem. Nebo že je obránce naboural, přejel.

Žádná věc nemá cenu zdraví či života

Jedna z obětí vytlačila , doslova převálcovala zloděje svým robustním SUV. Situace, ve které řidička skočila na kapotu kradeného auta a držela se stěračů sice vypadala úsměvně a skončila dobře, a už šlo o velký nerozum a evidentní zkratkovité jednání. Je třeba si uvědomit, že žádný majetek, a to ani auto, nestojí za riskování zdraví nebo dokonce života. Než se rvát s lupiči ozbrojenými střelnou zbraní, je bezpečnější jim automobil vydat.

iZdroj fotografie: Freepik

To udělal řidič Dacie Duster v čase 3:50, a i když to vypadalo, že o auto přišel, příběh měl jiný závěr Zloděj neuměl jezdit s manuální převodovkou, nedokázal prchnout z místa činu a s řadící pákou zápasil tak dlouho, že ho zatkla policie. Nevydat majitel své auto, mohl být zraněný nebo dokonce mrtvý. Pokud tedy hrozí bezprostřední ohrožení, je lepší vzdát se svého majetku a auto přenechat zlodějům.

Zlodějí spoléhají na moment překvapení

Důležité je, zda jde o zloděje s úmyslem krást anebo o psychopata s vražednými úmysly. To lze vytušit z chování padoucha a pokud jde o druhý případ, tak vydání auta nepomůže, o to pachateli nejde. V takovém případě se musí napadený pokusit bránit všemi dostupnými prostředky. Jinak je o jeho osudu v podstatě rozhodnuto. Zpět ale ke zlodějům. Ti využívají moment překvapení, sází na to, že řidiče zaskočí. Prevence pak může začínat tím, že se řidič v autě zamyká.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším efektivním způsobem, jak se nenechat okrást, je ostražitost. Vyplatí se sledovat provoz kolem sebe. Při zajíždění do garáže se rozhlédnout, zda se neblíží nějaké cizí auto a nezačíná brzdit.  Extrémně nebezpečné je při přepadení zůstat v autě a nechat k sobě zločince nastoupit. Než to, pokud je to možné, tak je lepší z auta vyskočit a prchnout. Scéna jako z akčního filmu, kdy řidič veze na zadním sedadle zloděje, nabourá nebo ho za jízdy ve smyku vyklopí, je pouze sci-fi, nemá s realitou nic společného.

Sebeobrana? Jen s pravidelným tréninkem!

Řidič za volantem, přepadený, a s odzbrojeným pachatelem za sebou, má velmi malé šance situaci zvrátit ve svůj prospěch. Pokud sedí zločinec na místě spolujezdce, je krize mírně, ale jen mírně lepší. Jen proto, že na padoucha řidič vidí a dosáhne. Ale že se zvládne ubránit, na to sázet nelze. A podobné je to i při přepadení přes otevřené okno. Různé sebeobranné systému učí, jak se v podobných situacích chovat, bránit, jak nepodlehnout panice.

Ve výsledku se běžný řidič nemůže na tak stresovou situaci, jako je přepadení, připravit. Lze se snad naučit trochu zvládnout stres, ale bez pravidelného tréninku bude každý zaskočen. A bez pohybů zafixovaných do svalové paměti, a s pevnými nervy, přepadený situaci spíše zhorší. Přepadení na videu skončila dobře, jen náhodou. Velká většina podobných událostí končí tragicky. V našem prostředí naštěstí ne tak často, vyplatí se ovšem tak jako tak věnovat maximální pozornost svému okolí. Nemusí jít nutně o zločin a přepadení, ale o předcházení dopravním nehodám.

Co byste při přepadení dělali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články