Kde nakupovat náhradní díly do automobilu a jak při nákupu postupovat?

                   

Náhradní díly do automobilu v některých případech mohou být poměrně drahou záležitostí. Nevyplácí se na nich ale šetřit.

Při nákupu autodílu máte několik možností. Můžete se obrátit na autorizovaný servis, a ten jej sežene za vás. A vymění za ten nefunkční. Tato služba samozřejmě bývá nejdražší. Autorizované servisy většinou používají výhradně originální autodíly.

Autorizovaný versus neautorizovaný servis

Autorizovaný servis ale samozřejmě není jediným, na něhož se v případě poptávky po náhradním dílu můžete obrátit. Další možností je servis neautorizovaný. Ten v podstatě odvede stejnou práci, ale za podstatně menší peníz. Místo originálních dílů ale většinou používá ty neoriginální. To ale neznamená, že apriori musí být méně kvalitní. Ve hře přeci jen je jeho pověst.

Sám sobě automechanikem

Náhradní díly si ale můžete objednat i sami (například na autodilyvojkov.cz). A posléze si je samozřejmě do vozidla i namontovat. Tato alternativa je sice cenově nejdostupnější (zaplatíte jen za náhradní díl), ale vyžaduje znalosti a zručnost automechanika. Pokud je máte, nemusíte v podstatě jezdit do servisu.

Jaké díly se nejrychleji opotřebovávají?

Automobil má hodně společného s člověkem. Některé jeho autodíly se opotřebují rychleji než jiné. U člověka jsou například nejvíce zatížené klouby. A u automobilu? Mohlo by vás napadnout, že to je jeho motor. Divili byste se, ale ten má docela dlouhou životnost. Samozřejmě v závislosti na stylu jízdy.

Co přestane sloužit nejdříve?

Obecně se dá říci, že nejrychleji odcházejí často používané komponenty. To ve vašem případě může být třeba motorek ostřikovače. Pokud se tak stane, okamžitě ho vyměňte. Obzvláště v zimním období je ostřikovač jednou z nejdůležitějších komponent vozidla. Je totiž zárukou dobré viditelnosti, která je pro bezpečnost jízdy klíčová.

Světla a řazení

Často ale také odcházejí přední světla, respektive žárovky do nich. I ty vyžadují v podstatě okamžitou výměnu. Večera v noci bez zapnutých světel vůbec nevyjíždějte! Problémy se můžete mít i s řazením. Není-li plynulé či je moc hlasité, možná je na výměnu zralé spojkové ložisko.

Jak vidíte, problémů, které mohou vašeho motorového miláčka postihnout, je spousta. S jejich odstraněním neotálejte. Mohly by vyústit ve vadu, jejíž odstranění bude nákladnější, nebo kvůli ní budete havarovat. Přejeme vám bezpečnou jízdu!

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub