Kdo pojede jako první? Existuje pouze jedna správná odpověď. Hádanku nevyluštila drtivá většina českých řidičů

Přestože většina řidičů má jasno v tom, kdo má přednost a kdo pojede jako druhý, existují také problémovější křižovatky, u nichž situace nemusí být tak jasná.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem CarTests
                   

Každý účastník se během výcviku v autoškole pomalu seznamuje s pravidly silničního provozu. Nejprve se učí rozjíždět a brzdit, poté už však přechází za dozoru instruktora do běžného provozu. Po úspěšném ukončení zkoušek pak obdrží řidičské oprávnění a může jezdit sám. Ve většině případů mají řidiči při příjezdu do křižovatky jasno, kdo má přednost a v jakém pořadí automobily pojedou. Existují však také matoucí křižovatky, které mohou překvapit i velmi zkušené řidiče.

Některé křižovatky mohou být velmi složité

Přestože se tyto křižovatky simulují především při různých školení nebo opakovacích testech, můžete se s nimi setkat i v běžném provozu. Jejich výskyt je však velmi ojedinělý a často je doprovází také další pomocné značky nebo semafory, aby zbytečně nedocházelo k dopravním nehodám a komplikacím. Na těchto křižovatkách se většinou kříží cesty nejen osobních a nákladních vozidel, ale také tramvají, což někomu dělá velký problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zapeklitá situace na křižovatce

Před nedávnem se na internetových sociálních sítích objevil zajímavý obrázek dopravní situace, který rozdělil řidiče na několik táborů podle jejich názoru. Ve skutečnosti si řada z nich vůbec nevěděla rady a je tak možné, že by v tu chvíli zareagovali špatně. Na obrázku je jasně vidět, že po hlavní silnici přijíždí tramvaj a ze stejného směru i osobní automobil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tramvaj bude odbočovat vpravo, ale osobní automobil chce pokračovat v přímém směru. Zároveň proti tramvaji a autu přijíždí dodávka, která však plánuje odbočit na vedlejší pozemní komunikaci, odkud přijíždí další osobní vozidlo. To chce přes hlavní pozemní komunikaci pouze projet a pokračovat na tu protější vedlejší. Věděli byste, jak v tomto případě postupovat a v jakém pořadí projedou účastníci provozu křižovatkou?

V jakém pořadí vozidla projedou křižovatku

Pravidla silničního provozu mluví jasně. Ze všeho nejdříve projede odbočující tramvaj, protože má přednost i před vozidly jedoucími stejným směrem. Jako druhý projede křižovatkou automobil, jenž jede vedle tramvaje a pokračuje v přímém směru. Poté už nastává běžná situace, kterou by bez problému vyřešil téměř každý řidič. Z hlavní pozemní komunikace odbočí dodávka na tu vedlejší a naopak osobní automobil z vedlejší komunikace projede křižovatkou jako poslední.

Věděli byste si jako řidič rady v této situaci na křižovatce?

Zdroj: CarTests

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články