Kdy a jak správně v autě používat mlhovky. Většina řidičů dělá zásadní chyby

Vedle různých svítidel jsou v autě také speciální mlhová světla, která jsou určená do mlžného počasí a při horší viditelnosti. Jak je ale použít naprosto správně, ví jen malá část řidičů.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Automobily jsou velmi propracované a promyšlené stroje, které jsou navrženy tak, aby si je řidič vždy dokázal dokonale přizpůsobit svým schopnostem i všem okolnostem a jízda tak byla pohodlná a především bezpečná. Jinak to u vozidel není ani s osvětlením. Každý běžný automobil by tedy měl být správně vybaven denními LED světly, dálkovými a potkávacími světly a mlhovkami. Jejich správné používání ale může být pro některé řidiče tak trošku španělská vesnice a mnohdy tak raději spoléhají na dálková nebo klasická denní světla.

K čemu jsou vůbec mlhovky určeny?

Mlhovky jsou světla, která se u automobilu nacházejí jak vepředu, tak vzadu a jsou primárně určena ke zlepšení viditelnosti za špatných podmínek počasí, kdy je buď mlha nebo hustě sněží či prší. Vepředu zvyšují viditelnost vám samotným, a vzadu zase říkají ostatním řidičům za vámi, kde se nacházíte. Za špatného počasí totiž nemusí být pro ostatní řidiče a účastníky jízdního provozu dostatečně viditelní. Jejich správné použití má ale několik základních pravidel, kterých je dobré se držet.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kdy tedy tyto světla zapnout?

Použití předních mlhovek je v podstatě na vás, ty zadní jsou nařízeny zákonem, a to „vždy za mlhy, sněžení či hustého deště“. Dále to však definováno není a každý řidič na tyto podmínky může mít vlastní pohled, a hustý déšť může pro každého znamenat něco jiného. Mlhovky proto zapínejte vždy, kdy je zhoršená viditelnost, nikoliv však v noci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mimo správnou chvíli, kdy mlhovky zapnout, je také velmi důležité umět tyto světla včas také vypnout. Jejich dlouhodobé používání i ve chvíli, kdy již nejsou potřeba by totiž mohlo značně ohrozit vás, tak i ostatní řidiče a účastníky silničního provozu. Prevenční svícení těchto světel proto neexistuje a je důležité je vždy zapnout i vypnout tehdy, kdy je potřeba.

Kdy a proč mlhovky vypnout?

Mlhovky je důležité vypnout vždy poté, co se viditelnost a podmínky počasí zlepší a vám budou stačit klasická LED nebo noční světla. Proč tedy není bezpečné, aby tyto světla zůstala zapnutá déle, než je nutné? Odpověď je vcelku jednoduchá a stačí se řídit selským rozumem a zkušenostmi. Mnohdy se totiž stává, že silné a ostré světlo mlhovek „překryje“ brzdová světla a řidič, který jede za vámi si jich nemusí všimnout a reagovat včas.

iZdroj fotografie: Unspalsh

Další nevýhodou a nepříliš příjemnou věcí pro ostatní řidiče může být při dlouhodobém svícení mlhovkami jejich ostré osvícení, které na oči nepůsobí zrovna pozitivně. Jedná se hlavně o situace, kdy se nacházíte v koloně, nebo cestě s horší frekventovaností jízdy. Takto osvícený řidič, který jede za vámi pak nemusí vidět hůře osvětleného cyklistu, chodce nebo také zvíře, které vběhne do cesty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články