Kdy je nejlepší čas na přezutí z letních pneumatik na zimní? Letos je správné načasování obzvlášť důležité

S blížící se zimou přichází pro motoristy povinnost výměny letního obutí za zimní. Podle čeho se přitom řídit a čeho se určitě vyvarovat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak poznat, že je čas přezout na zimní obutí? Léto už se nenávratně rozloučilo, spadané listí zdobí nejen silnice a řidiči si tak kladou logickou otázku. Je už čas na přezutí? Na to vám dnes odpovíme. Pokud patříte mezi řidiče, kteří rádi nechávají starosti spojené s autem až na poslední chvíli, zrovna u tohoto problému se to nevyplatí. Česko sice není zrovna známé brzkým příchodem sněhu, pokud se ale nadílka dostaví nečekaně, podle zákona s autem nesmíte vyjet. Kdy přesně se tedy gumy mají měnit?

Pro výměnu je vodítkem aktuální počasí i datum v kalendáři

Ideální čas na výměnu poznáte tak, že průměrná teplota několik dní po sobě klesne pod 7° Celsia. To je bezpečnostní limit. Některé letní pneumatiky totiž při nižších teplotách začínají tvrdnout. To způsobuje ztrátu přilnavosti a s ní související riziko smyku, také to ale snižuje životnost pneumatik pro další letní sezónu. Zimní pneumatiky si přitom zachovávají plnou elasticitu a vlastnosti i při nízkých teplotách. Vyšší teploty u zimních pneumatik naopak zase způsobí, že jejich měkká směs se rychleji opotřebuje a bude méně stabilní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodně tedy není doporučeno spoléhat na náhodu. Nejen že se může stát, že nebudete moci ve sněhu nebo na ledu s autem vůbec vyjet, ale i kdyby jste přeci jen nakonec vyjeli, hrozí vám v případě kontroly ze strany policie vysoká pokuta stran nezpůsobilosti technického stavu vozidla. A pokud takovým vozidlem zaviníte dopravní nehodu, postihy jsou pochopitelně ještě přísnější. Zákonem stanovené období je mezi 1. listopadem a 31. březnem. Má však svá specifika a povinnost zimního obutí platí v těchto případech:

  1. Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. Řidič má povinnost použít zimní pneumatiky i v případě, že vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat sníh, led nebo námrazu na vozovce.
  3. Zimní pneumatiky musí být vždy na všech čtyřech kolech vozidla.
  4. Povinné zimní obutí v období od začátku listopadu do konce března na některých komunikacích přikazuje dopravní značka „Zimní výbava“. Jedná se o problematické úseky se zvýšeným rizikem výskytu sněhu, ledu nebo námrazy.

Čtyři pravidla zimního obutí, aneb „4×4“

Jednomu z nejlepších pravidel pro zimní obutí se celkem trefně říká „4×4“ – a jeho dodržením snížíte zimní rizika na minimum.

  • Hloubka dezénu jsou minimálně 4 milimetry. Pochopitelně ale platí, že vyšší hloubka vzorku zajišťuje lepší vlastnosti pneumatik.
  • Vždy přezouváme všechna 4 kola. „Úsporné“ řešení ve stylu obutí pouze hnané nápravy vede k nepředvídatelnému chování vozidla na silnici!
  • Pneumatiky používáme nejdéle 4 sezony. Moderní pneu sice snesou i více než 4 roky, každopádně bychom po této době měli počítat s tím, že vlastnosti gumárenské směsi se začnou pomalu měnit k horšímu.
  • Zimní pneumatiky necháme obuté minimálně 4 měsíce, tedy v období listopadu až března, kdy teplota klesá pod 7 stupňů a může nás překvapit sněhová nadílka nebo námraza.

Přezouváte vždy před zákonným termínem, nebo čekáte na první sníh?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru