Kdy jste povinni zůstat u nehody, a kdy můžete odjet?

Většina z nás se dříve či později osobně setká s automobilovou nehodou. Mezi řidiči ovšem panuje řada nejasností o tom, kdy musí u nehody zastavit, a kdy mohou jet dál. Základem je samozřejmě poskytnout pomoc, někdy to tak, ale být nemusí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

České silnice a dálnice jsou mnohdy nebezpečným místem. Naše země často bohužel obsazuje přední příčky v nehodovosti. Takřka každý z nás se tedy dříve či později setká s dopravní nehodou. Pro většinu z nás toto setkání bude naštěstí pouze v roli kolemjedoucího svědka. Jak se, ale zachovat pokud uvidíte, že se stala nehoda? Kdy musíte zastavit, a kdy odjet ?

Zastavení u nehody

Vězte, že dle našeho trestního zákoníku musíte poskytnout zraněným při nehodě první pomoc. Jak se chovat pokud uvidíte nehodu? Jestliže vidíte před sebou nehodu zastavte cca 100 metrů za nehodou. Než opustíte svůj vůz vezměte si reflexní vestu. Dbejte na vlastní bezpečí! Pokud vidíte, že z poškozeného automobilu uniká kouř, či rovnou šlehají plameny okamžitě volejte složky integrovaného bezpečnostního systému.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud na první pohled nehrozí nebezpečí přibližte se k havarovanému vozu. Jestliže vidíte zraněné neváhejte a volejte linku tísňového volání. Zkušení operátoři vám řeknou co dělat. Poskytujte první pomoc dle instrukcí dispečinku, až dokud od vás provádění první pomoci nepřevezmou složky integrovaného záchranného systému, nebo dokud nebudete úplně vyčerpaní. Zastavit u nehody tedy musíte v zásadě vždy, pokud se zdá alespoň možné, že na místě budou ranění potřebující vaší pomoc.

Kdy zastavit nemusíte?

Pokud uvidíte, že na místě jsou již složky IZS, tedy například hasiči, policisté a záchranáři v hojném počtu, pak s největší pravděpodobností zastavovat nemusíte. Jestliže bude u nehody ovšem osamocené policejní vozidlo, zřejmě bude lepší zastavit, a pomoc nabídnout. Stejně tak pokud uvidíte, že na místě je již několik dalších vozů, jejichž osádky poskytují pomoc nejspíše sami zastavovat nemusíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vše je tedy značně individuální. V každém případě musíte vážit nebezpečí, které hrozí posádce havarovaného vozidla a vám samotným. Nepouštějte se do zbytečně riskantních akcí. Obecně platí, že oznámením nehody na krizovou linku nic nezkazíte. Je důležité mít na paměti, že neposkytnutí pomoci je trestným činem dle § 150 či 151 trestního zákoníku. Pokud byste vy sami byli účastníkem nehody, a neposkytli zraněnému pomoc, hrozilo by vám, až 5 let vězení!

Zdroj: BESIP

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články