Elon Musk uvedl, kdy ze silnic nadobro zmizí poslední dieselový automobil. Raději si sedněte, než si to přečtete

Elon Musk prohlásil, kdy pravděpodobně zmizí ze silnic poslední dieselové automobily. Možná budete výrokem šéfa Tesly překvapeni.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Slova Elona Muska nebere téměř žádný člověk, který má doma internet, nadarmo. Nedávno však šéf Tesly na výročním setkání akcionářů společnosti sdělil, kdy pravděpodobně ze silnic zmizí poslední dieselový vůz. Jeho predikce může mnohé lidi zarazit. Podle něj by totiž mohlo nahrazení všech aut se spalovacím motorem trvat mnohem delší dobu, než byste čekali.

Elon Musk předpovídá, kdy zmizí diesel ze silnic

Vezmeme-li v úvahu počet aktivních vozidel (bez započtení automobilů v muzeích nebo ve vlastnictví sběratelů), jsou jich na světě v přepočtu stále 2 miliardy, a to jak benzinových, tak naftových. Elektromobily tak tvoří pouhé 1 % současné automobilové dopravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Elon Musk proto uvedl, že i kdyby se ode dneška prodávaly pouze plně elektrické vozy, trvalo by nejméně 20 let, než by nahradily všechny vozy se spalovacím motorem. A to při počtu 100 milionů prodaných vozů ročně. Podle jeho názoru je tedy reálný odhad zhruba 30–40 let. 

Nelze to provést ze dne na den

Někteří výrobci oznámili, že v letech 2025, 2030 a 2035 budou pravděpodobně prodávat pouze elektromobily. Otázkou však je, co budou prodávat v regionech, kde řidiči nebudou na elektromobily připraveni. Nikdo totiž nemůže násilím vnucovat elektriku lidem, chtějí jezdit s autem na benzin nebo naftu. Takhle to prostě nefunguje.

iZdroj fotografie: Tesla

Na elektromobilech sice není nic špatného, ale nejsou prostě pro každého. Pokud někdo najede hodně kilometrů a potřebuje dojezd a rychlé tankování, bude pro něj nafta ještě dlouho první volbou. Přechod na elektromobilitu vyžaduje čas a plánování. Dokonce i Elon Musk to chápe a tvrdí, že poslední diesel právě kvůli tomu zmizí z našich silnic zhruba za 40 let. 

Co o tom říkají právní předpisy

Zdá se, že lidé u moci, včetně Evropské unie, by nejradši přešli na elektromobilitu ze dne na den. Bohužel pro ně je však v oblasti elektřiny stále mnoho nezodpovězených otázek. Co například dělat s vybitými bateriemi? A co infrastruktura? Jak taková auta sešrotovat? Jaké je vlastně reálné datum expirace benzinových a naftových motorů? Elektromobilita bude běh na dlouhou trať a nikdo tak nemůže určit, kdy převezmou vládu nad světovými silnicemi. 

Jste i vy připraveni přejít na elektrický pohon?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění