Kdyby to šlo, jezdíme do Polska pro benzin. Stojí pod 20 Kč

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy se pro benzin jezdilo do sousedního Polska. A zde se brala nejenom plná nádrž, ale také několik kanystrů do zavazadlového prostoru. Proč? Jelikož se to vyplatilo, jelikož ceny pohonných hmot zde byly o poznání nižší než u nás. Kdo bydlel poblíž hranic, ten pravidelně podnikal cesty k našim polským sousedům, odkud se vracel s pořádnou zásobou paliva, na kterém ušetřil nemalé peníze.

Doba levného paliva se vrací

Pokud jásáte u čerpacích stojanů v naší zemi, jak se současná koronavirová krize podepsala na cenách, které dlouhodobě klesají, musíme vám říci, že jsou země, které jsou na tom ještě lépe. A to výrazně. Tou zemí je právě Polsko. Zde už lze narazit na takové pumpy, kde lze bez problémů natankovat za cenu v přepočtu pod 20 korun českých. Doba levného polského paliva se opět vrací.

Jezdit pro něho zatím nemůžeme

Pokud jásáte a přemýšlíte nad tím, že si pro pár desítek litrů na otočku zajedete, je třeba uvést, že v době kdy je stanoven zákaz cestování máte smůlu. Levného benzínu a nafty si zatím mohou užívat jenom Poláci. Ale pokud by ceny vydržely delší dobu, i po otevření hranic, dá se očekávat, že mnoho Čechů bude opět podnikat pravidelné nájezdy na tuto zemi. Řada lidí sem už celkem pravidelně jezdí nakupovat, jelikož některé potraviny se vyplatí více, než ty u nás. A k tomu by si tito lidé mohli přidat ještě plnou nádrž, jelikož vzhledem k polským cenám se tankování za hranicemi vyplatí, i když připočítáme samotnou cestu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Objevila se cena za litr pod 3 PLN

Skutečně se cena polského paliva stává tak výhodnou, aby se pro něj jezdilo od nás? Ano, je to skutečně tak. Ceny poslední týdny dlouhodobě klesají a aktuálně byla překonána i ona magická hranice 3 PLN. Tedy 3 polských zlotých. Když se podíváme na současný kurz, který činí kolem 6 korun, je výpočet poměrně jednoduchý. Za litr paliva můžeme dát v Polsku, i při horším kurzu, pod 20 korun českých. To je suma, kterou na našich pumpách nenajdeme, a dá se říci, že patrně nikdy k vidění nebude.

Tato cena, kterou zmiňujeme, zatím není dostupná na většině polských benzinových stanic. Ale na některých ano. Konkrétně je to čerpací stanice známého velkoobchodu v polské Poznani. Zde jeden místní motorista natankoval Natural 96 za cenu 2,99 PLN a jako důkaz zveřejnil fotografii tankovacího lístku. Pokud zde tankují majitelé naftových vozidel, tak ti musí počítat s cenou 3,38 PLN.

https://twitter.com/barszo/status/1244951254620667904

Jinde dražší, ale stále levně

Pokud se podíváme na řadu dalších čerpacích stanic v Polsku, tak musíme říci, že ty zatím na cenu 2,99 PLN jako v Poznani nedosáhli. Zároveň ale dodáváme, že i ceny u nich jsou v porovnání s řadou našich čerpacích stanic velmi nízké. Orientačně můžeme mluvit o tom, že na řadě míst se lze bez problémů dostat na cenu pod 4 PLN, což v přepočtu znamená cenu pod 25 korun českých.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vrátíme se do dob minulých?

Vývoj cen pohonných hmot v Polsku naznačuje, že  dost možná ano. A dokonce to budeme mít i jednodušší, než tomu bylo dříve. Tedy v době, kdy bylo nutné ještě počítat s kontrolou na hranicích. Nyní, tedy až hranice opět otevřou, se s žádnými kontrolami trápit nemusíme a cesta za levným palivem bude jednodušší, než dříve. Tedy pokud do té doby nedojde k razantnímu zdražení – což se zatím nepředpokládá, nebo nedojde k tomu, že se výrazně nezlevní u nás – a to se nepředpokládá také.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články