Klíček od auta umí víc než jen odemykat a zamykat. Je v něm ukrytá letní funkce, o které ví jen hrstka řidičů

Řidiči jsou mimo a neumí používat svá vlastní auta. Mnohdy ani netuší, že klíč má minimálně dvě tajné funkce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na první pohled se může zdát, že se jedná o zcela jednoduchou otázku. K čemu se používá klíček od auta? Dotaz téměř jako kdyby měl dotazovaného zesměšnit, ale není tomu tak. Jde o to, že o odemykání a zamykání auta ví každý. Nelze ani jinak, každý motorista musí vědět, jak se do auta dostat. Tak tomu bylo v dobách klasických mechanických zámků bez napojení na řídicí jednotky. Klíče dělal zámečník a nemuselo se s nimi do autoservisu.

Klíč je víc než jenom pomůcka na odemykání a zamykání

V současnosti má totální většina aut dálkové zamykání. A klíč je víc než jen bezpečnostním zajištěním. Klíč dnes už vlastně nemá mnohdy podobu a tvar klíče. Většinou už jde o zařízení, které svým tvarem ani zdaleka nepřipomíná klíč jako takový. Jde o dálkové ovládaní obdélníkového tvaru, často ve tvaru obdélníkové karty. Standardní klíč je však ukryt i v kartě nebo plastové krabičce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To ale není ona skrytá funkce, jde o bezpečnostní pojistku, kdyby přestala fungovat „dálka“. Karta by měla jít otevřít a v ní by měla být planžeta s výbrusem, prostě klasický klíč. Jaké jsou tedy ony skryté funkce? První, o které řidiči velmi často netuší, je identifikační schopnost. Ke každému klíči, je-li jich k autu více, lze přiřadit obvykle různý profil řidiče. Manžel či manželka mohou mít svůj klíč. A podle toho, kdo jede s autem, se systém vozu při odemknutí nastaví.

Auta s bezklíčovým zapalováním se kradou snáze než auta s klíčem

Samozřejmě jsou-li v autě oba klíče, systém to nahlásí. A měl by reagovat na ten klíč, který odemknul auto. Druhou tajnou funkcí je ovládání oken. Jak prezentuje internetový autor videí Smart Fox. Kdo nemluví anglicky, může si zapnout titulky, ale není třeba. Vše se dá pochopit jen z videa. Dálkové ovládání funguje jako otevírání a zavírání oken, najednou, pomocí jednoho tlačítka.

Řidiči obvykle neznají všechny funkce svého automobilu

Dlouhým podržením ovladače dojde ke stažení všech oken. Kdy to využít? Například když chce řidič na dálku vyvětrat. A samozřejmě to pracuje i v opačném režimu. To lze využít jako potvrzení, když si není řidič jistý, jestli zavřel všechna okna. Stačí stlačit a dlouze držet čudlík na ovladači a všechna skla, jsou-li dole, se okamžitě dovřou. Zavírat všechna okna na dálku je samozřejmě bez rizika, otevírat by neměl motorista, pokud na auto nevidí. Například na veřejném parkovišti.

Používáte skryté funkce klíče?

Zdroj: Smart Fox
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články