Kolik kilometrů skutečně zvládne auto ujet na rezervu, a je vůbec bezpečné jezdit s prázdnou nádrží?

Pokud vás někdy zajímalo, kolik kilometrů je váš automobil schopný ještě ujet s prázdnou nádrží, v tomto článku se to dozvíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kolik řidičů si natankuje, když ručička ukáže půlku nádrže? Asi jen hrstka a většina jezdí dále. Lidé se více bojí poruchy vozu nebo uvíznutí v dopravní koloně než toho, že jim dojde palivo. Prázdná nádrž je však nebezpečí, které vás může zaskočit na špatném místě ve špatnou dobu. Pokud k tomu dojde, kolik kilometrů ještě ujedete? Jaké bude dojezdové číslo těsně před tím, než se vaše auto úplně zastaví?

Kolik kilometrů ujedete na rezervu?

Říká se, že auto po rozsvícení kontrolky rezervy paliva ujede přibližně 65-80 kilometrů. Samozřejmě záleží na typu auta, velikosti nádrže a celkové spotřebě. Můžeme ale věřit číslům, která nám ukazuje palubní počítač? Čísla se během jízdy rychle mění, a tak můžou člověka velmi jednoduše zmást. Mnoho řidičů si nedělá příliš velké starosti s tím, že se jim při jízdě rozsvítí kontrolka rezervy. Palubní počítač jim ukazuje aktuální dojezd zhruba 65-80 kilometrů, a tak nemají důvod k obavám.

iZdroj fotografie: Unsplash

Odečet palivoměru a tedy číslo, které vám ukazuje palubní počítač jako aktuální dojezd, nebývá však úplně přesné. Závisí totiž na vašich řidičských schopnostech, návycích, stavu vozovky, a také jakou trasu jedete a kolik máte v autě lidí. Jiný dojezd bude určitě při jízdě s plně naloženým vozem na kratších vzdálenostech než s vozem, ve kterém bude pouze řidič a pojede delší trasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolik kilometrů tedy ujede auto s prázdnou nádrží? Ve Spojených státech provedli v roce 2015 průzkum, který ukázal, že na téměř prázdnou nádrž můžete ujet ještě 48-160 kilometrů. Počet ujetých kilometrů se bude samozřejmě u jednotlivých automobilů lišit a nemůžeme si přesně říct, že na prázdnou nádrž ujedu konkrétní počet kilometrů.

Ano, rozpětí je obrovské a opravdu závisí na konkrétním automobilku. Někteří výrobci dokonce upozorňují řidiče o něco dříve, aby nenechávali tankování na poslední chvíli. Kolik km ujedete se také liší v závislosti na stáří auta, informaci by však měl uvádět přímo výrobce.

Je vůbec bezpečné jezdit s prázdnou nádrží?

Odborníci jízdu s téměř prázdnou nádrží zásadně nedoporučují. Když pomineme fakt, že by vás auto mohlo nechat někde na hodně nepříjemném nebo nevhodném místě, jsou tu i další faktory, proč si raději natankovat dříve. Když totiž motor běží bez jakéhokoli paliva v nádrži, ničí se tím katalyzátor. Pokud pojedete bez paliva delší dobu, může se zničit úplně. Navíc když máte téměř prázdnou nádrž, palivové čerpadlo nasaje všechny nečistoty, které se usadily ve spodní části nádrže, a může se také zničit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články