Kolik litrů benzínu si koupíte za průměrný plat? A jak jsou na tom jiné země?

                   

Průměrný plat lze přepočítávat na řadu věcí. Může to být doba čekání na koupi nemovitosti, nebo doba čekání spojená s koupí vozu. My se však podíváme na to, kolik si můžete za průměrný plat koupit litrů benzínu. A aby bylo srovnání zajímavější, podíváme se i na to, kolik se svým platem nakoupí benzinu obyvatelé řady jiných zemí.

Jak jsme na tom v České republice?

Začínáme u nás, kde statistiky říkají, že si za jednu průměrnou mzdu můžete koupit zhruba 773 litrů klasického naturalu. Toto číslo si pamatujte, jelikož jde o důležitou hodnotu, kterou budete porovnávat s ostatními. V tu chvíli zjistíte, zda jste na tom jako motoristé dobře nebo špatně.

Polsko

Pokud byste žili u našich sousedů v Polsku, nakoupíte si pohonných hmot o něco méně. Průměrná měsíční mzda a průměrná cena benzinu ukazuje na to, že svůj výdělek Poláci utratí za zhruba 688 litrů paliva. To je téměř o sto méně než u nás.

Španělsko

Závidíte Španělům jejich podnebí, ale i krásy jejich země? Potom jim jistě budete závidět i to, kolik litrů benzinu mohou za jeden plat koupit. Je to téměř dvojnásobné číslo, než je tomu o nás. Konkrétně se jedná o množství 1 345 litrů.

Německo

Jsou to naši sousedé, kteří jsou známí především dobrou ekonomickou úrovní. A to se podpisuje i na jejich průměrném platu. A kolik litrů paliva za něho Němec u některé z tamních pump může koupit? Je to ještě více, než ve Španělsku. Konkrétně je to 1 573 litrů paliva.

Velká Británie

Ta je v souvislosti s automobilismem hodně skloňovanou zemí, jelikož Brexit jí může velmi ublížit z hlediska prodeje svých vozů. To ale řešit nebudeme. Podíváme se na to, kolik si průměrný člověk za svůj plat může koupit litrů paliva. Je to zhruba 1 628 litrů. Opět velmi vysoké číslo.

USA

Spojené státy americké jsou známé hlavně proto, jak levně se zde dá tankovat. Je tomu skutečně takt? Rozhodně ano, jelikož čísla to jen potvrzují. Za běžný plat si Američan může koupit vzhledem k místním cenám celých 4 789 litrů benzinu. O tom by se nám v Evropě mohlo nechat jen zdát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články