Kolik může auto ještě ujet kilometrů, když ukazatel dojezdu hlásí nulu?

                   

Zkoušeli jste někdy reální dojezd rezervy ve vašem autě? Zvládne auto skutečně jenom to, co uvádí palubní počítač? Odpověď zní ne, alespoň ve většině vozů. Když se na ukazateli dojezdu zobrazí nula, neznamená to, že auto zakašle a vaší jízdě je konec. Dnes se podíváme na experiment, který mají na svědomí dva youtubeři zvaní Hamish & Andy. Na test dojezdu si vybrali vůz Audi SQ5 TDI.
Jejich test začíná, když na ukazateli dojezdu svítí hodnota 10 km. V okamžiku, kdy se zobrazil dojezd 0 km, Australané začali měřit ujetou vzdálenost. Plná očekávání začala tahle dvojice svou experimentální jízdu s nadějí, že neskončí po několika metrech. Minuty plynuly, kilometry taky a borci byli na čísle 50. V tom okamžiku ani jen netušili, že jsou v necelé polovině experimentu. Pánové byli z výkonu Audiny opravdu uneseni, tenhle pocit gradoval i po stovce kilometrů. Svůj poslední nádech zvládla SQ5 při čísle 111 km.

Tenhle výkon je opravdu impozantní, to musíme uznat. Na druhou stranu ale nemáme informace, jaká jízda byla před samotním testem. Co když bylo auto v režimu Sport a spotřeba byla 15-20 litrů? Tohle totižto mohlo ovlivnit ukazatel dojezdu, tam by číslo při takovéto jízdě rapidně klesalo. Samozřejmě, tohle jsou jenom domněnky. Co je ale poučením z tohoto testu je fakt, že kvantum aut má v podstatě i „rezervu rezervy“. Když nám teda na dojezdoměru zasvítí číslo 0, neznamená to nutně, že půjdeme pešky pro kanystr pohonných hmot. Vždy ale všechno závisí na podmínkách – jak těžká je noha, jaký je povrch vozovky, jestli se jede do kopce nebo z kopce a mnoho dalších faktorů. Stejně to je i s kapacitou nádrže. Když máte třeba 50 litrovou nádrž a chcete ji natankovat po úplném vyprázdnění do plna, vejde se do ní v klidu 53-55 litrů.

Teď vás nenabádáme, abyste to zkoušeli na svých autech, určitě by jim to neprospělo. Když nádrž pořádně „vyždímáte“, zanášíte tím filtry a palivová pumpa se nechladí. Když jste ale v situaci, že žádná benzinka se nejbližších několik desítek kilometru nenachází, nezoufejte, vaše auto vás může příjemně překvapit. A pokud jste již podobné experimenty někdy zkoušeli, budeme rádi, když se s nimi podělíte v komentářích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 152 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Největší vojenská letadla, u kterých je záhadou, že se vůbec vznesla do vzduchu. Moderní obři vážící stovky tun
Události247.cz
Spolek Kappa Omega zmizel ze seznamu podporovaných aktivit Právnické fakulty. Feri údajně obtěžoval i studenty právnické fakulty
VědaŽivě.cz
Sonda Perseverance a její úžasné záběry Marsu. Takový druh snímku ještě nikdy nebyl pořízen
adbz.cz
Deset přírodních metod, jak vypudit pavouky z bytu jednou provždy a bez chemie. Už žádné pavučiny ani hrůza v očích