Konec klasických slunečních clon. Bosch vyvinul chytřejší řešení které nesnižuje zorné pole

                   

Sluneční clona je jeden z nejjednodušších mechanických prvků, který najdeme i v těch nejluxusnějších modelech. Jakmile nás slunce začne oslňovat, stačí clonu sklopit a zastínit si oblast očí. Jednoduché, funkční a efektivní. Na druhou stranu sklopená sluneční clona může lehce ovlivňovat naše zorné pole, což může být v některých situacích problém. Proto Bosch vyvinul něco nového.

Displej z tekutých krystalů

Zapomeňte na klasickou plastovou nebo jinou clonu, která je pokrytá čalouněním či kůží podle toho, v jakém nádechu je laděn interiér. Bosch přišel ze zcela unikátní novinkou, kterou je sluneční clona v podobě displeje z tekutých krystalů. Tvar si sluneční clona zachovává, ale materiálové složeni rozhodně ne. A co má vyřešit? Ten nejpalčivější problém – snížení zorného pole po sklopení běžné clony.

Stíní pouze oči

Sluneční clona navržená společností Bosch, která byla představená na veletrhu CES v Las Vegas řeší jeden z hlavních problémů, které klasická stínítka mají. Pokud dojde ke sklopení této clony, bude i nadále průhledná, a tak bude mít řidič stále dokonalý výhled z vozu kamkoliv bude potřebovat. v místech, kde slunce míří přímo na oči se však vytvoří neprůhledná část, která bude stínit právě pouze tu část obličeje, která je potřeba. Řidiče tak přestane oslňovat slunce a ve svém zorném poli bude mít překážku maximálně o velikosti pár desítek centimetrů čtverečných. Ne desetkrát tolik, jako je tomu nyní.

Přizpůsobí se každému řidiči

K tomu dochází díky tomu, že tato chytrá sluneční clona dokáže jednoduše rozeznávat jednotlivé části obličeje, a tak vrhá stín jenom tam, kam je potřeba. Samozřejmě je myšleno i na situace, kdy řidič během řízení musí hýbat hlavou. I tomu se clona dokáže přizpůsobit. Stejně jako tomu, v jaké výšce je hlava řidiče, což u současných slunečních clon v podstatě možné není a lze řešit pouze celkový sklon.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností