Pořizujete si své první luxusní auto? Podívejte se na tyto drahé, nezbytné a pravidelné náklady

Luxusní auto Mercedes - výbava, interiér
                   

Pořízení luxusního auta je sen spousty řidičů, a zejména těch mladých. Není divu, když nabízí lepší výbavu, kvalitnější materiály (hlavně v interiéru), moderní technologie, kvantum kamer, více pohodlí při jízdě i spoustu dalšího. Jenomže takové auto už nestojí 300 tisíc, ale klidně dva tři miliony, což už si může dovolit málokdo. Nebo že by byla cesta k luxusnímu vozu přeci jenom snazší? Ano, řešení nabízí koupě ojetého – a ne zrovna dlouho používaného – luxusního auta, které lze sehnat i o třetinu levněji.

Luxusní auto - Porsche

Tohle už je samozřejmě luxus jiného kalibru…

Zpravidla se jedná o vystavené automobily ze showroomu dealera, který je má od výrobce za zvýhodněnou cenu pro zkoušení veřejností. Porozhlédnout se ale můžete i po bazarech, do nichž se často dostanou ojeté luxusní vozy z firem, které si je pronajímali na operativní leasing. Takové vozy bývají v perfektních stavech, pravidelně servisované, a hlavně s doložitelnou historií dle servisních knížek. Ale dříve, než se pro koupi luxusního auta rozhodnete, zjistěte si alespoň orientačně jeho náklady – jsou totiž v porovnání s „běžným“ autem o něco vyšší, a ne každý je dokáže ustát.

Luxusní auto - Mercedes-Benz

Luxus pořídíte i za milion nebo dva…

Asi každému je jasné, že platí za výbavu, použité materiály, technologie …ale také za určitý servis zákazníkovi, který většina automobilek poskytuje. Neméně podstatný je brand, který v lidech už podvědomě vzbuzuje pocit „jo, ten má luxusní auto“. A je přinejmenším logické, že „čím více toho v autě je“, tím dražší můžou být opravy i provozní náklady. Podívejme se, co je ovlivňuje a na kolik můžou přijít.

Luxusní auto Mercedes - výbava, interiér

Za prémiový interiér je třeba připlatit…

Zapomeňte na levné palivo

Většina luxusních vozů vyžaduje úplně jinu péči než stará Felicie, což platí také o tankovaném palivu. Zatímco do starších aut můžeme pohodlně tankovat nejlevnější benzín, vyžadují obvykle motory luxusních vozů prémiová paliva. Ano, pojedou i na „normální“ benzín, ale může dojít ke snížení výkonu a zvýšení spotřeby, takže v závěru vynaložíte ušetřenou částku několikrát. Prémiová paliva s aditivy už jsou dnes k dostání na každém větším řetězci čerpacích stanic, takže nebude až tak jednoduché natankovat klasickou „devadesát pětku“ ani čistý diesel. V průměru se tedy připravte, že budete měsíčně platit za tankování o několik stovek více.

Cena pojištění pravděpodobně výrazně vzroste

Prvním velkým (a hlavně pravidelným) výdajem bude pojištění, které musí s cenou vozu zákonitě růst. Roli tu hraje spousta aspektů jako věk, výkon vozu, palivo, frekvence placení nebo věk klienta. Aktuálně je možné, aby řidiči s 30ti lety zkušeností a nulovou nehodovostí zaplatili na povinném ručení jenom pár tisíc ročně. To je oproti mladým, kteří platí klidně 4x více, rozdíl i 8 tisíc (v případě levnějších základních pojistek). Je to pochopitelné, protože zatímco o starším řidiči vypovídá něco historie, mladý se nemá čím prezentovat.

Luxusní auto - Land Rover Discovery

Luxus se dá vnímat i takhle…

Důležitá je rovněž frekvence placení, a u většiny pojišťoven vychází nejlevněji zaplatit najednou roční pojistné. Značně ovlivňuje cenu auta také jeho vlastník, kdy platí pojištění v jiné výši soukromá osoba, podnikatel nebo firma. Cenu výrazně ovlivňuje i jeho výkon (udávaný v kW) a rok výroby. Zásadní význam mají potom samotné náležitosti smlouvy jako je nižší, střední nebo vyšší krytí, pojištění skel, úrazu či srážky se zvěří apod. V průměru se připravte za luxusní auto zaplatit alespoň 2 – 3x více (v závislosti na mnoha faktorech to může být do 10 tisíc ročně, v případě vysokého krytí klidně trojnásobek).

Pneumatiky: Jedny na zimu, druhé na léto…

Spousta luxusních vozů jezdí na velkých kolech o průměru 17“ – 19“ (ale klidně i více), což je oproti klasickým „patnáctkovým“ značný rozdíl. Kola (ráfky) musí mít pochopitelně mohutnější pneumatiky, které pořídíte i mnohonásobně dráž než u běžné Octavie. Obvykle navíc mívají jinou stavbu a jsou širší, což cenu opět o něco navyšuje. Spousta majitelů je potom trochu v šoku, když musí platit za zimní pneumatiky 16 tisíc namísto šesti.

Luxusní auto Audi

Cena pravidelné údržby vyjde draho

Pravidelný servis je pro bezproblémové fungování auta nezbytný, což platí u luxusního vozu dvojnásob. I pouhá výměna oleje, chladící kapaliny a celková prohlídka může vyjít na 15 nebo více tisíc, zatímco u běžného auta se vejdete do pětky. To jsou ale ty jednodušší úkony. Spousta luxusních aut je vybavena přímým vstřikováním paliva, což může vyžadovat pravidelné čištění palivového a sacího systému (obvykle s odstupem několika let).

Luxusní auto BMW 320i

Plánujete-li koupit luxusní auto, nezapomeňte si nejdříve zjistit pravidelné náklady na jeho provoz, a teprve poté uvažujte o reálné koupi. Rozhodně se nežeňte do prvního dobře vypadajícího Mercedesu nebo BMW z loňského roku, a věnujte výběru nějaký čas. Všechny případné opravy potom řešte okamžitě – neustálým odkládáním si nakonec můžete zadělat na mnohem větší problémy, které nespravíte náhradním dílem z vrakoviště za pár stovek.

Všechny výše zmíněné příklady jsou pouze orientační. Vždy totiž záleží na konkrétním vozu, majiteli i dalších faktorech, kolik bude skutečně za provoz auta pravidelně platit. Za luxusní vozy jsou obvykle považována auta s cenovkou několika milionů; stejně tak mezi ně ale můžeme zařadit vozy za milion (záleží na vnímání každého z nás). Pořizujete-li tedy své první luxusní auto, hledejte náklady na provoz přímo pro tento konkrétní model.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem