Koupil ojeté Bentley Continental GT za 575.000 Kč, po pár měsících mělo 7x menší hodnotu. Proč?

                   

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají

Přes inzerát dnes seženete prakticky cokoliv. Byty, domácí mazlíčky, elektroniku i nábytek. Richard Krajčo se jeho prostřednictvím dokonce pokoušel najít stín své bývalé lásky. Ani auta nejsou výjimkou. Expert na ojetá auta, Tyler Hoover, který na YouTube provozuje známý kanál Hoovies Garage, se rozhodl zakoupit inzerované kupé Bentley Continental GT, jehož nabízená cena byla víc než lákavá. 27 700 dolarů byla nejnižší suma, kterou se mu na severoamerickém trhu s ojetými vozy podařilo objevit. Za tuto částku si v současnosti můžete pořídit třeba zbrusu nové Subaru WRX, Volkswagen Tiguan S nebo Hondu CR-V. Ale přece jen Bentley je jiná liga. Je to symbol přepychu, tradice a vysokého společenského postavení svého majitele.

Většina lidí, kteří už na inzerát někdy něco koupili, ví, že tento způsob nákupu může být riskantní a že je velmi snadné se spálit. Jak to dopadlo v případě Tylera Hoovera?

Podle informací uvedených v inzerátu mělo jít o slušný, provozuschopný a zachovalý exemplář. Automobil vyrobený roku 2004 měl být bez větších známek poškození a nájezd na tachometru ukazoval překvapivě nízkých 72 000 kilometrů.

Jenže jak praví klasik, šedá je teorie a zelený strom života. A tak hned během první projížďky zakoupený vůz postupně odhalil různé skryté závady. Když auto konečně nastartovalo, z jeho výfuku se vyvalila hustá mračna dusivého kouře. Nefungovala klimatizace, elektronika ani elektrické stahování zadního okna. Nedalo se otevřít víčko palivové nádrže, natož kufr. Když do něj chtěl nový majitel něco uložit, musel nejprve odmontovat zadní sedačku. Baterie se často vybíjela a dvanáctiválcový motor 6.0 W12 Bi-Turbo o výkonu 406 kW s podivným zvukem byl vše, jen ne spolehlivý a výkonný.

Po několika měsících používání tohoto na první pohled drahého dopravního prostředku musel Tyler Hoover přiznat, že šlo o vyhozené prachy. Aby zjistil, kolik za svůj křáp oděný do luxusního hávu může dostat peněz, vypravil se s ním do dílen společnosti Car Max. Car Max je přední americký specializovaný prodejce ojetých automobilů, který ojetiny nejen prodává, ale i vykupuje. Nabídka Car Maxu doslova vyrazila Hooverovi dech. Ne, nebylo to 15 000 dolarů, kolik mu v Car Maxu nabízeli. Nebylo to ani 10 000 dolarů. Bazarem nabídnutá cena činila „závratných“ 4000 dolarů. A to ještě Tyler před návštěvou Car Maxu investoval do nových 19palcových disků a pneumatik.

Nekupujte zajíce v pytli a Bentley z Ruska

Jedním z překvapivých objevů a možných příčin vysoké poruchovosti auta byla pravděpodobně jeho divoká minulost. Ze Spojených států, odkud pocházel jeho první majitel, se dostalo do Finska a odtud následně načerno do Ruska. Zde si prožilo svá „nejslavnější léta“: vystřídalo několik majitelů, několikrát jej zabavila policie a nakonec, když už mělo nalétáno nějakých 120 000 kiláků, mu poslední majitel milosrdně dopřál facelift tachometru (čti: přetočil jej). Na stará kolena se někdejší perla silnic vrátila zpět do USA.

A jaké budou jeho příští osudy? Těžko říct. Nabízených 4000 dolarů od Car Maxu se Hooverovi zdálo příliš málo, a tak je možné, že se bude řídit návrhy lidí, kteří mu pod videem na serveru YouTube zanechali řadu užitečných komentářů. Podle některých z nich by Hoover měl své Bentley Continental GT raději prodávat pouze na náhradní díly. Tak uvidíme, jestli odysea nebohého automobilu je definitivně u konce, nebo jestli bude mít ještě nějaké pokračování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články